Reklama
Reklama

Wystarczą dwa składniki, by zrobić najlepszą pastę do czyszczenia nagrobków. Koniec z szorowaniem

Poprzez czyszczenie nagrobków wyrażasz szacunek wobec miejsca spoczynku bliskich zmarłych na cmentarzu. O tej ważnej czynności nie możesz zapominać zwłaszcza teraz, przed 1 i 2 listopada. Nawet najpiękniejsze kwiaty i znicze nie dodadzą uroku grobom, które najpierw nie zostaną umyte. Nie ma jednak znaczenia, czy użyjesz do tego drogich, czy tanich środków. Dlatego podpowiadamy, jak możesz wyczyścić grób za pomocą domowej pasty z dwóch składników.

Zastanawiasz się, jak wyczyścić grób krewnego lub przyjaciela przed Świętem Zmarłych? Nawet jeśli pomnik wydaje się bardzo zaniedbany, ty i tak możesz łatwo usunąć z niego grube warstwy kurzu, liści, rozlanego wosku oraz innych szpecących zabrudzeń. I nie musisz przy tym wcale ryzykować porysowania kamiennej płyty, szorując ją twardymi szczotkami i drogą chemią.

Jak wyczyścić grób przed Świętem Zmarłych? Nie używaj twardych szczotek

Szorowanie kamiennej płyty twardymi niczym orzech szczotkami może doprowadzić do powstania na nim szpecących rys. Dlatego, aby miejsce pochówku twojej bliskiej osoby podczas przedświątecznych porządków na pewno się nie zniszczyło, polecamy ci umyć nagrobek miękką gąbką lub szmatką. 

I nie martw się, że mogą one okazać się zbyt słabe, aby usunąć z grobów silne, zaschnięte zabrudzenia. Po prostu nasącz materiał domową pastą przygotowaną z dwóch niepozornych składników, które na pewno masz w swoim mieszkaniu. Gdy tylko zaczniesz czyścić tym środkiem pomnik, przekonasz się, że w ten sposób jesteś w stanie wyplenić bród do cna!

Może cię zainteresować: Utnij knot w tym miejscu, a znicz będzie palił się w nieskończoność

To najlepsza pasta do czyszczenia nagrobków. Zrobisz ją z 2 składników

Aby przygotować domowy środek czyszczący nagrobki, potrzebujesz tylko octu i wody, które musisz zmieszać w proporcjach 2:1. Gdy już to zrobisz, po prostu przelej pastę do butelki z aplikatorem, a podczas wizyty na cmentarzu spryskaj brudny pomnik. Następnie przetrzyj go kolistymi ruchami za pomocą ściereczki lub gąbki. 

Dlaczego właśnie ocet? Nie od dziś wiadomo, że słynie on ze swoich właściwości dezynfekujących i nabłyszczających powierzchnie. Idealnie sprawdzi się więc do dbania o miejsca pochówku twoich bliskich zmarłych.

Czytaj również: Postaw na grobie zamiast chryzantem. Te kwiaty długo będą cieszyć oczy

A co na naprawdę silne zabrudzenia? Domowy środek czyszczący z sody usunie nawet gruby osad

Jeżeli nagrobek wydaje się uginać pod grubą warstwą kurzu, najpierw przemyj go zwykłą wodą, a dopiero później zastosuj wcześniej wspomnianą pastę. W ten sposób na pewno uzyskasz lepsze efekty. 

A jeśli problemem jest naprawdę gruby osad albo rdza, która nie znika pod wpływem czyszczenia octem i wodą, wypróbuj środek czyszczący z sody oczyszczonej z niewielką ilością wody utlenionej. Po ich zmieszaniu powstanie gęsta papka, którą musisz nałożyć miejscowo na kilka minut na silne zabrudzenia. Po tym czasie wytrzyj nagrobek wilgotną ściereczką i opłucz go wodą z odrobiną płynu do naczyń. Po tym grób znów będzie pięknie się prezentował.

Zobacz też:

Nietypowy sposób na odstraszanie os. Mówią, że wystarczy papierowa torba

Dodaj do kawy i zmiksuj. Skutecznie budzi i dodaje energii

​Nie wyrzucaj butelki po keczupie. Wykorzystaj ją do smażenia naleśników

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby