Wystarczą 3 złote, by wyczyścić brudne kafelki. Będą lśniły, jak nowe
Kafelki w kuchni lub w łazience są bardzo często narażone na rozmaite zabrudzenia. Nic więc dziwnego, że wiele osób regularnie zajmuje się ich czyszczeniem. W większości przypadków nie jest to wcale taka prosta sprawa. Dlatego warto sięgnąć po sprawdzone i skuteczne domowe sposoby, dzięki którym można szybko uporać się z brudnymi płytkami. W przygotowaniu domowej roboty środków czyszczących pomoże stary, dobry duet – ocet i soda oczyszczona.
Na rynku dostępnych jest wiele detergentów do czyszczenia kafelek w kuchni lub łazience. Zanim jednak po nie sięgniemy, warto wypróbować pewne domowe metody, dzięki którym da się uzyskać szybki i zadowalający efekt. Jednym ze sposobów na czyste płytki w kuchni jest soda oczyszczona. Rzeczony składnik doskonale poradzi sobie z tłustymi zabrudzeniami, które często powstają w trakcie gotowania.
Jak przygotować specyfik do czyszczenia zabrudzonych kafelek w kuchni? Do niewielkiej miski wsyp zawartość całej paczki sody oczyszczonej. Jej koszt w większości przypadków nie przekracza 3 zł. Potem dolej wody, aż całość nie przybierze konsystencji kisielu. Preparat nałóż na zabrudzone miejsca, pozostaw na około 5 minut, a następnie zmyj za pomocą gąbki. Po takim zabiegu płytki powinny lśnić czystością.
Przeczytaj też: Włóż do miski i zalej wodą. Sprzątanie będzie proste, jak nigdy wcześniej
Ocet to substancja, którą wiele osób często wykorzystuje do przygotowywania różnej maści preparatów pomocnych przy sprzątaniu. Warto pamiętać o tym, by unikać łączenia jej z sodą, ponieważ tego rodzaju mieszanka traci na właściwościach czyszczących. Ocet poradzi sobie z kamieniem czy pleśnią, wobec czego można go wykorzystać do czyszczenia kafelek w łazience.
Do przygotowania mieszanki czyszczącej potrzebne będą 4 litry ciepłej wody oraz 1 szklanka octu. Całość trzeba ze sobą wymieszać, a następnie nanieść na zabrudzone powierzchnie i wyczyścić je za pomocą gąbki. Warto wspomnieć, że ocet jest w stanie unieszkodliwić niektóre drobnoustroje. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że substancja może niekorzystne wpłynąć na niektóre rodzaje powierzchni. Mowa tutaj o marmurze oraz niektórych metalach. Z tego względu, warto wcześniej przetestować specyfik na niewielkiej, niewidocznej części powierzchni i sprawdzić, jak zareaguje.
Zobacz też:
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien