Reklama
Reklama

Włóż do miski i zalej wodą. Sprzątanie będzie proste, jak nigdy wcześniej

Szare mydło dawniej można było znaleźć w każdym domu. Choć obecnie cieszy się nieco mniejszą popularnością, nadal jest doceniane z uwagi na swoją uniwersalność. Jest bezpieczne i nadaje się zarówno do pielęgnacji skóry, jak i do usuwania plam z tkanin. Jakie są właściwości szarego mydła i jak może nam pomóc w utrzymaniu czystości w domu? Jak używać szarego mydła w czasie sprzątania? Podpowiadamy.

Szare mydło, znane też jako mydło potasowe, jest produktem pozbawionym sztucznych barwników, zapachów czy konserwantów. Opiera się na naturalnych składnikach i ze względu na swoją delikatność jest polecane nawet do pielęgnacji skóry alergicznej. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, ale dawniej służyło również jako środek piorący i czyszczący.

Jego zastosowanie w domu jest dość wszechstronne. Z uwagi na łatwą dostępność i niską cenę, warto wiedzieć, do czego można używać szarego mydła.

Historia szarego mydła. Skąd jego popularność?

Szare mydło jest mieszaniną soli potasowych wyższych kwasów karboksylowych. Większość tradycyjnych mydeł to mydła sodowe, cechujące się większą twardością i zawierające sztuczne barwniki czy substancje zapachowe.

Szare mydło nadaje się zarówno do pielęgnacji skóry, jak i do czyszczenia czy prania. Jest więc produktem dość uniwersalnym, którego historia w Polsce sięga roku 1918. Wówczas zostało wyprodukowane po raz pierwszy. Z uwagi na prostą recepturę, szare mydło było jednym z najpowszechniej dostępnych również w okresie PRL i wykorzystano je zarówno w celach kosmetycznych, jak i gospodarczych. Popularnością cieszy się do dziś, choć obecnie jest wybierane do pielęgnacji i porządków rzadziej niż kiedyś.

Czytaj też: Brudne palniki kuchenki gazowej będą tylko wspomnieniem. Te dwa składniki w mig usuną brud 

Szare mydło a prace domowe. Do czego można go użyć?

Szare mydło można wykorzystać do celów kosmetycznych. Wykazuje działanie antybakteryjne, więc może być z powodzeniem stosowane na wypryski czy trądzik. Można nim też przemywać otarcia, skaleczenia, a nawet rany pooperacyjne. Co ciekawe, sprawdzi się również w przypadku stłuczeń i zwichnięć. Jeśli rozpuścimy kawałek mydła w wodzie i wymoczymy w nim bolące miejsce, pomoże zlikwidować opuchliznę.

Szare mydło będzie też nieocenioną pomocą w pracach domowych. Wystarczy je rozpuścić w ciepłej wodzie, by utworzyło środek do czyszczenia luster, przecierania półek z kurzu, mycia podłóg, a nawet okien. Może być jednak wykorzystywane w domu o wiele częściej. Do czego?

  • Szare mydło poradzi sobie z trudnymi do usunięcia plamami na tkaninach — szybko pozbędzie się między innymi plam po tłuszczu, czekoladzie czy trawie. Wystarczy zetrzeć jego kawałek, dodać do miski z wodą i namaczać w niej brudny materiał. Potem pierzemy rzeczy jak zwykle.

  • Szare mydło poradzi sobie z tłustymi plamami w kuchni — do czterech szklanek zagotowanej wody dodajemy sześć łyżek startego na wiórki mydła. Gdy się rozpuszczą, dodajemy do roztworu jeszcze pięć kropli olejku cytrynowego. Gdy mieszanka wystygnie, moczymy w niej ściereczkę, kładziemy w miejscu plamy i zostawiamy na pięć minut. Po upływie tego czasu wycieramy to miejsce czystą gąbką, a następnie osuszamy. Tłusta plama powinna zniknąć.

  • Szare mydło można dodawać do prania — w tym celu pół garści wiórek mieszamy w słoiku z wodą, a mieszankę dodajemy do odpowiedniej przegródki pralki.

Szarym mydłem można też dezynfekować narzędzia ogrodnicze i wykonać z niego oprysk na mszyce oraz przędziorki. By się ich pozbyć, rozpuszczamy 100 g produktu w 10 litrach wody i dokładnie mieszamy, a następnie spryskujemy łodygi i liście zaatakowanych przez szkodniki roślin.

Zobacz też:

Polacy zbierają te grzyby na potęgę, choć są trujące. Wkrótce zacznie się na nie sezon

Nie masz czasu na aktywność fizyczną? Dzięki tym ekspresowym ćwiczeniom utrzymasz formę

Woda przestanie zbierać się w lodówce. Wystarczy, że poznasz przyczynę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie | triki