Reklama
Reklama

Wyrzuć ścierkę do okien. Myj je w ten sposób, a zapomnisz o smugach

Często po myciu okien pozostają na nich nieestetyczne smugi. Może to wynikać z kilku czynników, jednak zazwyczaj zależne jest to od tego, czym myjemy nasze okna. Okazuje się bowiem, że zwykła ściereczka to spory błąd i lepiej zastąpić ją rzeczą, którą większość z nas ma w swoim domu. Podpowiadamy, czego używać do mycia okien, aby nie martwić się już więcej smugami.

Mycie okien zazwyczaj przynosi nam satysfakcję i pozwala cieszyć się czystymi szybami. Jednak zdarza się, że po paru godzinach pracy, zauważamy na naszych oknach nieestetyczne smugi. Okazuje się, że winowajcą może być ścierka, której używamy do mycia okien. Warto zastąpić ją czymś innym, a czyszczenie okien będzie przyjemniejsze. Podpowiadamy, czym myć okna. 

Czym myć okna, żeby nie było smug? Jest tylko jedno rozwiązanie

Okna zwykle myjemy 2-3 razy do roku. Często wiąże się to ze świętami (Boże Narodzenie, Wielkanoc), jednak pora roku może nam niezwykle ułatwić tę czynność. Najlepiej wybrać niezbyt słoneczny dzień, gdy temperatura oscyluje między 10 a 25 stopni. To są idealne warunki do mycia okien. A co zrobić, by na szybie nie pozostawały smugi?

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym myciu okien. Zbyt brudne szyby również będą bardziej podatne na pozostawianie smug. Warto również postawić na dobry detergent, a także... zrezygnować ze ścierek.

Jakkolwiek dziwnie brzmi to na pierwszy rzut oka, to właśnie one mogą sprawiać, że na oknie pozostaną smugi. W takiej sytuacji najlepiej wykorzystać... zwykłą gazetę. Wystarczy zgnieść ją w kulkę, lekko zamoczyć w przygotowanym wcześniej detergencie. Tak przygotowaną gazetą myjemy okno, wykonując okrężne ruchy.

Najważniejsze w tym sposobie jest odpowiednie zgniecenie gazety. Jeśli nie zrobimy tego dostatecznie mocno, istnieje szansa, że porysujemy szybę. Dodatkowym plusem takiego sposobu mycia okien jest fakt, że nie musimy ich wycierać do sucha drugą ścierką czy ręcznikiem.

Mycie okien gazetą jest także świetną metodą na wdrożenie zasad zero waste. Przecież skoro mamy już w domu przeczytane gazety warto je wykorzystać do innych celów.

Czytaj również: Nie wyrzucaj pustej tubki po paście do zębów. Zdziwisz się, jak możesz ją wykorzystać

Na co jeszcze zwracać uwagę myjąc okna?

Nie bez znaczenia jest także to, jak przygotujemy się do mycia okien. Przede wszystkim, zanim do niego przystąpimy, powinniśmy zadbać o usunięcie z powierzchni szyby mytego okna większych zabrudzeń, takich jak piasek, kurz czy błoto. W tym przypadku świetnie sprawdzi się miękka szczotka. Dzięki temu ułatwimy sobie sam proces mycia, a dodatkowo zapobiegniemy uszkodzeniu szyb. 

Ważne jest również to, w jaki dzień myjemy okna. Okazuje się bowiem, że najlepszą opcją na to jest wybór pochmurnego, ale suchego dnia, kiedy słońce nie pada bezpośrednio na czyszczone powierzchnie. Sprawi to, że środek czyszczący nie wyschnie zbyt szybko, a my będziemy mogli dokładnie umyć szyby bez pozostawiania smug. 

Zobacz też:

Z wygody popełniasz ten błąd na stacji benzynowej? Dużo ryzykujesz

Nasącz tym ręcznik papierowy i umieść pod uszczelką. Zapomnisz o brzydkim zapachu z pralki

To najzdrowsza przyprawa świata. We Włoszech jest w każdym daniu, w Polsce mało popularna

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzątanie