Reklama
Reklama

Wyczyścisz dywan za mniej niż 5 zł. Efekt zaskoczy nawet teściową

Dodanie dywanu do pomieszczenia może znacząco zmienić jego wygląd. Z czasem jednak, mimo odkurzania, posadzka może szarzeć i wyglądać nieestetycznie. Aby odświeżyć runo, nie musisz go oddawać do drogiej pralni chemicznej. Za 5 zł wyczyścisz dywan tak, że będzie wyglądać, jak nowy.

Czyszczenie dywanu może wydawać się zajęciem trudnym i czasochłonnym. Przez to materiał najczęściej oddajemy do pralni chemicznej, która nie tylko dużo kosztuje, ale może także skrócić żywotność runa. Okazuje się, że w prosty i tani sposób możesz samodzielnie zadbać o dywan. Wszystko, co potrzebne, masz już w domu.

Jak w prosty sposób wyczyścić dywan?

Czyszczenie dywanu należy rozpocząć od dokładnego odkurzenia go. Proces pomoże pozbyć się wierzchniej warstwy kurzu, włosów i sierści zwierząt. Dla lepszego efektu można dodatkowo wytrzepać go.

Do odświeżenia i wyczyszczenia dywanu będziemy potrzebować jedynie sody oczyszczonej. Rozsypujemy ją po runie grubą warstwą i pozostawiamy na kilka godzin. W miejsca, które są mocniej zabrudzone, sodę wcieramy suchą gąbką. Te miejsca także zostawiamy na dłuższy czas.

Istotne jest, aby w trakcie czyszczenia nie chodzić po materiale. Po odczekanym czasie dywan dokładnie odkurzamy. Runo będzie wyraźnie odświeżone i czystsze. Soda oczyszczona dokładnie wyczyści wszystkie przestrzenie i zadziała antybakteryjnie. Co więcej, pozbędziemy się ewentualnych nieprzyjemnych zapachów, które pochodziły z materiału.

Czytaj także: Ten sposób na umycie mopa zdradziła mi koleżanka. Po 10 minutach lśni i pachnie jak kwiecista łąka

Jak usunąć plamy z dywanu?

Jeśli na większe zabrudzenia lub plamy nie pomogła soda oczyszczona to nic straconego. Możesz wykonać następne czyszczenie, do którego będziesz potrzebować wody utlenionej. Preparat bez problemu poradzi sobie z większością plam na runie.

W tym celu miękką, bawełnianą ściereczkę namocz trzyprocentowym roztworem wody utlenionej. Następnie delikatnie wetrzyj preparat w miejsce, w którym jest plama. Następnie pozostawiamy całość na około 30 minut. Po tym czasie wybrany obszar przecieramy suchą, czystą szmatką lub osuszamy ręcznikiem papierowym. Tą prostą metodą dywan będzie wyglądać jak nowy.

Chcąc używać wody utlenionej na dywan, trzeba mieć jednak na uwadze, że produkt może odbarwiać. Z tego powodu może się nie sprawdzić w przypadku ozdoby z runem ciemnym lub kolorowym. Sposób będzie najlepszy do wykorzystania na obszarach jasnych lub białych.

Jak dbać o dywan?

O dywan należy dbać regularnie. Runo trzeba odkurzać co najmniej raz w tygodniu. Czyszczenie sodą oczyszczoną warto powtarzać natomiast co najmniej raz w miesiącu. Tak często wykonując zabiegi, utrzymamy dywan w jak najlepszej kondycji. Dzięki temu wydłużymy jego żywotność i będzie mógł nam służyć przez długie lata.

Zobacz też:

Truskawki będą świeże nawet przez tydzień. Tak zapobiegniesz szybkiemu psuciu się owoców

Który płyn do mycia naczyń jest najskuteczniejszy? Eksperci ocenili

Te zioła skutecznie odstraszają kleszcze. Posadź je w ogrodzie lub na werandzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzątanie | domowe sposoby | czyszczenie