Reklama
Reklama

Włóż to do pralki, a kołdra będzie czysta i świeża

Czysta kołdra sprawia, że jakość snu jest zupełnie inna. Jednak wiele osób boi się ją prać. Bo jest za duża, bo ciężko schnie, bo nie wiadomo, w czym wyprać. Niepotrzebnie! Wystarczy kilka prostych wskazówek, by kołdra już zawsze była czysta i świeża po praniu.

Równie ważne, co regularna wymiana pościeli, jest pranie kołdry. Dzięki temu zachowamy czystość i higienę w miejscu, gdzie codziennie spędzamy przynajmniej kilka godzin.

Dlaczego warto prać kołdrę?

W kołdrze spędzamy około ⅓ doby. Niektórzy więcej, niektórzy mniej, jednak nadal jest to sporo czasu. Warto więc zadbać o to, by była ona czysta i świeża. Nieregularnie czyszczona pierzyna może być siedliskiem brudu i różnego rodzaju pasożytów. Znajdziemy w niej, chociażby pot, zdarty naskórek, paznokcie czy włosy. W długo niepranej pościeli znajdują się także bakterie, grzyby czy roztocza. W najgorszych przypadkach może być także siedliskiem pluskiew, które żywią się krwią żywych organizmów (w tym ludzi).

Domowy sposób na czystą i świeżą kołdrę

Do czyszczenia kołdry wcale nie potrzebujemy specjalnych detergentów. Nawet nie musimy korzystać z proszku do prania. Wystarczą dwa podstawowe składniki, które znajdziemy w każdym domu. Dla przyjemniejszego zapachu i miękkości warto skorzystać z płynu zmiękczającego, ale to jedyny potrzebny środek. Do domowego sposobu na czystą i świeżą kołdrę potrzebujemy:

  • sody oczyszczonej,
  • octu,
  • płynu do płukania,
  • kulek rozbijających puch.

Do pralki wkładamy kołdrę i wsypujemy do bębna miarkę sody oczyszczonej. Ulubiony płyn do płukania wlewamy do odpowiedniego pojemniczka, a do przegródki na proszek wlewamy ocet. W bębnie umieszczamy także kulki rozbijające puch, a następnie ustawiamy pranie na standardowy program. Należy pamiętać, by temperatura prania wynosiła 40 stopni, a obroty ustawiamy na 600. Po zakończeniu prania kołdrę wyjmujemy i rozkładamy na suszarce.

Jak często prać kołdrę?

Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Wiele zależy od tego, jak używamy kołdrę. Osoby, które mocniej się pocą w nocy, powinny zdecydować się na częstsze pranie pierzyny. Ważny jest również materiał, z którego jest ona wykonana. Kołdrę syntetyczną można prać nawet dwa razy w roku. Jest ona łatwiejsza w pielęgnacji i szybciej schnie. W przypadku wypełnienia puchowego najlepiej jest prać je raz na dwa lata. Dzięki temu pierzyna posłuży nam znacznie dłużej.

Zobacz też:

Jest nazywany płynnym złotem. Pij każdego dnia, a zapomnisz o boczkach i wzdęciach

Ta mikstura pozwoli ci przetrwać jesień bez przeziębień. Nazywają ją "antygrypiną"

Wystarczy jeden ruch, by zaoszczędzić na energii podczas prania. Sprawdź, co robić, żeby zużywać mniej prądu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie | triki