Reklama
Reklama

Włóż to do pralki, a kołdra będzie czysta i świeża

Czysta kołdra sprawia, że jakość snu jest zupełnie inna. Jednak wiele osób boi się ją prać. Bo jest za duża, bo ciężko schnie, bo nie wiadomo, w czym wyprać. Niepotrzebnie! Wystarczy kilka prostych wskazówek, by kołdra już zawsze była czysta i świeża po praniu.

Równie ważne, co regularna wymiana pościeli, jest pranie kołdry. Dzięki temu zachowamy czystość i higienę w miejscu, gdzie codziennie spędzamy przynajmniej kilka godzin.

Dlaczego warto prać kołdrę?

W kołdrze spędzamy około ⅓ doby. Niektórzy więcej, niektórzy mniej, jednak nadal jest to sporo czasu. Warto więc zadbać o to, by była ona czysta i świeża. Nieregularnie czyszczona pierzyna może być siedliskiem brudu i różnego rodzaju pasożytów. Znajdziemy w niej, chociażby pot, zdarty naskórek, paznokcie czy włosy. W długo niepranej pościeli znajdują się także bakterie, grzyby czy roztocza. W najgorszych przypadkach może być także siedliskiem pluskiew, które żywią się krwią żywych organizmów (w tym ludzi).

Domowy sposób na czystą i świeżą kołdrę

Do czyszczenia kołdry wcale nie potrzebujemy specjalnych detergentów. Nawet nie musimy korzystać z proszku do prania. Wystarczą dwa podstawowe składniki, które znajdziemy w każdym domu. Dla przyjemniejszego zapachu i miękkości warto skorzystać z płynu zmiękczającego, ale to jedyny potrzebny środek. Do domowego sposobu na czystą i świeżą kołdrę potrzebujemy:

  • sody oczyszczonej,
  • octu,
  • płynu do płukania,
  • kulek rozbijających puch.

Do pralki wkładamy kołdrę i wsypujemy do bębna miarkę sody oczyszczonej. Ulubiony płyn do płukania wlewamy do odpowiedniego pojemniczka, a do przegródki na proszek wlewamy ocet. W bębnie umieszczamy także kulki rozbijające puch, a następnie ustawiamy pranie na standardowy program. Należy pamiętać, by temperatura prania wynosiła 40 stopni, a obroty ustawiamy na 600. Po zakończeniu prania kołdrę wyjmujemy i rozkładamy na suszarce.

Jak często prać kołdrę?

Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Wiele zależy od tego, jak używamy kołdrę. Osoby, które mocniej się pocą w nocy, powinny zdecydować się na częstsze pranie pierzyny. Ważny jest również materiał, z którego jest ona wykonana. Kołdrę syntetyczną można prać nawet dwa razy w roku. Jest ona łatwiejsza w pielęgnacji i szybciej schnie. W przypadku wypełnienia puchowego najlepiej jest prać je raz na dwa lata. Dzięki temu pierzyna posłuży nam znacznie dłużej.

Zobacz też:

Myjesz plastikowe opakowania przed wyrzuceniem do śmieci? Ekspert wyjaśnia, czy trzeba to robić

Zapomnij o gąbce czy ściereczce. Przetrzyj okna tym, a pozbędziesz się smug

Ile proszku naprawdę potrzeba do zrobienia prania? Wiele osób popełnia błąd

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie | triki