Włóż do szafki, a mole spożywcze znajdą sobie inny dom. Wystarczy kilka gałązek
Szybko się rozprzestrzeniają i uwielbiają podjadać nasze zapasy. Przynosimy je do domu razem z zakupami, ale mogą też wlatywać do środka przez wentylację. Pozbycie się z kuchni moli spożywczych jest trudne, ale możliwe. Warto sięgnąć po domowe sposoby i wykorzystać na przykład gałązki kopru. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Mole spożywcze potrafią być prawdziwym utrapieniem. Nazywamy tak potocznie między innymi omacnicę spichrzankę, czyli nocnego motyla z rodziny omacnicowatych, który żeruje przede wszystkim na pokarmach suchych. Jest niewielki, ale dość często spotykany — nie tylko w domach, ale też na przykład w magazynach czy sklepach. Mole spożywcze bardzo szybko się rozprzestrzeniają, a walka z nimi nie jest łatwa. Jak się ich pozbyć z domu? Okazuje się, że istnieje dość prosta, domowa metoda.
Mole spożywcze często dostają się do domów razem z przynoszonymi do nich zakupami. Zwykle są obecne w sypkich produktach spożywczych — jak mąka, kasza, cukier czy ryż. Warto więc kontrolować je od razu po przyniesieniu do domu. Walka z omacnicą spichrzanką jest bowiem uciążliwa. Na szczęście ich obecność nie jest szkodliwa dla zdrowia, choć czasem mogą wywołać reakcje alergiczne. By nie dostały się do wnętrza opakowania, powinniśmy używać tych szczelnie zamkniętych — plastikowych lub szklanych.
Jak wyglądają mole spożywcze? Te szkodniki domowe z wyglądu przypominają ćmy i zwykle zamieszkują kuchnie, gdzie wylęgają się w produktach spożywczych. Rozpiętość ich skrzydeł wynosi około 1,5 cm. Mają brązowe głowy i jaśniejsze tułowia. W stadium larwalnym zwykle są jasnokremowe lub żółte.
Czytaj też: Umyj prysznic tym produktem z kuchni za 3 zł. Na kabinie nie zostanie żadna smuga
Nie wszyscy wiedzą, że zapach kopru może odstraszyć mole spożywcze. Roślina ma bardzo silny aromat, którego owady te nie lubią. Szybko więc wyniosą się z różnych kuchennych zakamarków. Świetnym sposobem na ich pozbycie się z domu jest zatem umieszczenie w szufladach i szafkach całych gałązek kopru (razem z baldachami). Można je też powiesić w różnych miejscach w kuchni. Dla ludzi zapach jest przyjemny, więc to dodatkowa korzyść. Odstraszająco działa na szkodniki również zapach liści laurowych, octu, lawendy i wrotyczu.
Zobacz też:
Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle