Reklama
Reklama

Wiesz, że kolor gąbki do naczyń ma znaczenie? Sprawdź, jak prawidłowo z nich korzystać

Nawet jeśli mamy w domu zmywarkę, od czasu do czasu używamy gąbek do mycia naczyń, np. do czyszczenia kieliszków. Wykorzystujemy je także do porządków, aby pozbyć się zabrudzeń ze zlewu czy prysznica. Niestety, wyjmując je z opakowania, najczęściej sięgamy po pierwszą lepszą gąbeczkę. A to wielki błąd, bo kolory gąbek do mycia naczyń mają specjalne znaczenie. Nie wszystkie nadają się do mycia szklanek czy patelni!

  • Niemal każdy ma w swoim domu wielobarwne gąbki do mycia naczyń. Ich tęczowy kolor nie jest jednak wyłącznie walorem estetycznym. Okazuje się bowiem, że każda z myjek w opakowaniu ma inne przeznaczenie. 
  • TikTokerka @kadaxpl na swoim profilu w popularnej aplikacji radzi, aby w zależności od tego, czy zamierzamy wyczyścić, szklanki, talerze czy kieliszki, wykorzystywać różne gąbeczki. Wtedy porządki po obiedzie będą szybsze i łatwiejsze. 
  • Wyjaśniamy, co oznaczają kolory gąbek do mycia naczyń i podpowiadamy, jak często trzeba wymieniać kuchenną gąbkę tak, by nie namnożyło się w nich zbyt wiele bakterii. 

Gąbki do mycia naczyń - co oznaczają ich kolory?

TikTokerka @kadaxpl w półminutowym filmie krótko omówiła, do jakich celów przeznaczone są poszczególne kolory barwnych, dwustronnych gąbek do mycia naczyń. W zestawie na ogół jest 5 lub 10 i warto wiedzieć, jakie są funkcje każdej z nich:

  • Niebieska gąbka do mycia naczyń - Jest najdelikatniejsza, dzięki czemu powinna okazać się idealna do mycia delikatnych powierzchni, takich jak porcelana czy kieliszki.
  • Zielona gąbka do mycia naczyń - Jest najtwardsza spośród wszystkich myjek, dlatego za jej pomocą usuniemy uporczywe zabrudzenia. W tym również zaschnięty tłuszcz z patelni. Nie należy czyścić nią delikatnych powietrzni, gdyż łatwo można je zarysować. 
  • Czerwona gąbka do mycia naczyń (lub różowa) - Ma średnią twardość i jest najbardziej uniwersalna ze wszystkich kolorów myjek. Możemy wykorzystać ją zarówno w kuchni, jak i do porządków w łazience.
  • Żółta gąbka do mycia naczyń - Nie jest aż tak delikatna, jak niebieska, ale również nadaje się do mycia szkła. Warto czyścić nią szklanki i patelnie, których nie chcemy porysować. 

Co oznacza pomarańczowy kolor gąbki do mycia naczyń?

Nie zostało omówione w filmiku, ale warto wiedzieć, że w niektórych zestawach gąbek do mycia naczyń znajdziemy również pomarańczowe myjki. Także i one mają swoje przeznaczenie. Zaleca się oczyszczać nimi patelnie wykonane z teflonu

Jak często trzeba wymieniać kuchenną gąbkę?

Poza tym, co oznaczają kolory gąbek do mycia naczyń, warto mieć również świadomość, jak często trzeba wymieniać kuchenną gąbkę tak, by ograniczyć ilość zarazków. Jedno z badań wykazało, że na 16 cm sześciennych zmywaka może znajdować się nawet 82 miliardów bakterii, w tym gronkowiec złocisty czy salmonella. 

Ciepłe i wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się bakterii, a wyparzanie gąbeczki do mycia naczyń na niewiele się zdaje. Eksperci zalecają więc, aby wymieniać ją raz w tygodniu. Trzeba również pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie wykorzystywać tych samych myjek w kuchni i w łazience. 

Zobacz też:

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

Wrzucaj do pralki raz w miesiącu. Zapomnisz o wielu problemach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby