Reklama
Reklama

Wiesz, jak odśnieżać panele fotowoltaiczne? Jeśli robisz to źle, możesz je uszkodzić

Fotowoltaika od lat cieszy się w Polsce dużą popularnością, a panele fotowoltaiczne montowane są na wielu działkach czy dachach licznych budynków. Wiele osób postanawia je samodzielnie oczyścić zimą ze śniegu, jednak nie wszyscy wiedzą, jak to właściwie zrobić, aby nie uległy uszkodzeniu. Podpowiadamy, jak odśnieżać panele fotowoltaiczne w odpowiedni sposób.

Panele fotowoltaiczne przekształcają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu powstaje tak zwana "zielona energia". Jest ekologiczna, ponieważ pochodzi z odnawialnych źródeł — w tym przypadku z energii słonecznej. O panele fotowoltaiczne trzeba jednak właściwie dbać. Jak poprawnie odśnieżyć je zimą?

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych — czego nie używać?

Gruba warstwa śniegu osadzona na panelach fotowoltaicznych sprawia, że promienie słoneczne nie są w stanie dotrzeć do prądotwórczych płyt. Aby więc umożliwić im poprawną pracę, trzeba pozbyć się białego puchu. Konieczne jest jednak użycie właściwych narzędzi, które nie porysują płyt.

Warto więc najpierw sprawdzić, czy śnieg jest na tyle sypki, by możliwe było jego bezproblemowe usunięcie. Jeśli zdążył już zmarznąć lub panele pokrywa lód, lepiej nie zabierać się samodzielnie za ich oczyszczanie. Użycie łopaty lub innego narzędzia może bowiem nieodwracalnie porysować powierzchnię paneli, a koszty ich wymiany będą bardzo wysokie. Lepiej zaczekać aż śnieg sam zacznie topnieć.

Do czyszczenia paneli fotowoltaicznych nie wolno używać żadnych substancji chemicznych czy odmrażaczy. Zabronione jest też używanie łopaty czy szufelek, a także jakichkolwiek przedmiotów, które mogłyby porysować urządzenie.

Czytaj też: Tak szybko odśnieżysz schody i podjazd. Wcale nie musisz sypać ich solą 

Jak odśnieżyć panele fotowoltaiczne? Najważniejsze zasady

Panele fotowoltaiczne powinniśmy odśnieżać szczotką z miękkim włosiem lub miotłą. Śnieg należy zgarniać delikatnie, dbając też o własne bezpieczeństwo. Wspinanie się na dach zimą może być niebezpieczne. Jeśli więc warunki są niesprzyjające, lepiej zamówić specjalistyczną ekipę, wyposażoną w odpowiedni sprzęt, dzięki któremu szybko pozbędzie się białego puchu. 

Zobacz też:

Więcej nie kupisz kostek do zmywarki. Zrobisz je za grosze w domu, a naczynia będą lśnić

Tak samodzielnie odpowietrzysz kaloryfer. Nie musisz wzywać fachowca

Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki