Reklama
Reklama

W ten sposób szybko wyczyścisz srebrną biżuterię. Potrzebne składniki masz w kuchni

Czyszczenie srebra nie jest trudnym zadaniem i nie wymaga posiadania specjalnych środków. Istnieją domowe sposoby, aby wyczyścić zaśniedziałe srebro. Do tego można wykorzystać podstawowe produkty, które każdy ma w swojej kuchni. Dzięki temu biżuteria i sztućce odzyskają dawny blask. Jak wyczyścić srebro? Podpowiadamy.

Dlaczego srebro śniedzieje i trzeba je czyścić?

Srebro ma to do siebie, że nienoszone dość szybko ciemnieje i traci naturalny połysk. Wiele osób mylnie sądzi, że czernienie biżuterii jest związane z jej jakością lub pogorszeniem stanu zdrowia. To mity, w które wierzy spora część społeczeństwa, jednak prawda jest zupełnie inna.

Śniedziejące srebro jest mimowolnym procesem i wynika z właściwości chemicznych. Winnym tego jest siarczek srebra, który występuje w powietrzu i jest wydzielany przez skórę człowieka. Wchodzi on w reakcje z powierzchnią srebra i to jest głównym powodem, dla którego biżuteria i sztućce śniedzieją.

Jak wyczyścić srebro? Wykorzystaj metodę z sodą oczyszczoną i octem

Czyszczenie srebra domowymi sposobami pozwala na szybkie i skuteczne pozbycie się sczerniałych elementów i przywrócenie biżuterii oraz sztućcom dawnego wyglądu. W tym celu doskonale nadają się miękkie szczoteczki lub delikatne ściereczki. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku czyszczenia pierścionków, zawieszek oraz kolczyków.

Do wyczyszczenia zaśniedziałego srebra można wykorzystać sodę oczyszczoną i ocet. Należy przygotować roztwór, który składa się z pół litra wody, jednej łyżeczki sody i jednej łyżeczki octu. W tak przygotowanej mieszaninie trzeba zanurzyć zaśniedziałe srebro na 15 minut. Po tym czasie należy przepłukać biżuterię pod bieżącą wodą i wypolerować miękką ścierką.

Czyszczenie srebra domowymi sposobami. Pomoże kąpiel w soli

Roztwór soli kuchennej i wody jest bardzo dobrym sposobem na czyszczenie zaśniedziałego srebra. Aby efekt był jeszcze lepszy, należy wyłożyć dno miski folią aluminiową. Następnie trzeba wypełnić naczynie gorącą wodą i wsypać 5 łyżeczek soli. W tak przygotowanej miksturze można zanurzyć srebro na około 10-15 minut. Na koniec należy wypłukać biżuterię pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha miękką ściereczką.

Innym skutecznym sposobem jest czyszczenie srebra za pomocą pasty do zębów. Wystarczy nałożyć odrobinę pasty na bawełnianą ściereczkę lub szczoteczkę z miękkim włosiem i delikatnie wetrzeć w biżuterię. Po takim zabiegu należy spłukać biżuterię pod bieżącą wodą i wypolerować przedmioty miękką ścierką. Ważne, aby pasta do zębów była pozbawiona granulek lub drobinek, które mogą uszkodzić srebro.

Zobacz też:

Ekran telewizora czyść tylko w ten sposób. Kurz przestanie na nim osiadać

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

Grzybiarze są w siódmym niebie. Zaczął się sezon na te żółte grzyby

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki