Reklama
Reklama

Tyle zapłacisz za klimatyzację w domu. Sprawdź, czy ci się opłaca

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim upalne dni, podczas których czasami trudno wydajnie funkcjonować. Wiele osób decyduje się więc na zamontowanie w swoim domu klimatyzacji, aby przyjemnie chłodzić pomieszczenia. Jak można się domyślić, nie jest to jednak mały wydatek. Podpowiadamy, od czego zależy cena zakupu i montażu klimatyzacji.

Coraz częściej klimatyzatory można spotkać nie tylko w sklepach i budynkach publicznych, ale również i w mieszkalnych. Z pewnością ułatwia to komfortowe przetrwanie upalnego lata, dlatego sporo osób zastanawia się nad montażem klimatyzacji. Co warto wiedzieć na temat takiej inwestycji?

Czy klimatyzacja się opłaca? 

Jeszcze nie tak dawno montowanie klimatyzacji w domach mieszkalnych było trudnym do zrealizowania przedsięwzięciem. Teraz jednak rynek ułatwia to zadanie, ponieważ dostępnych jest wiele opcji na różną kieszeń. Warto mieć jednak na uwadze, że nie jest to wydatek najniższego rzędu.  

W związku z tym wiele osób zadaje sobie pytanie, czy montaż klimatyzacji się opłaca. Należy wiedzieć, że nie jest to inwestycja, która ma się zwrócić po jakimś czasie. Jest to natomiast przedsięwzięcie, które ma na celu zwiększyć komfort codziennego funkcjonowania w upalne dni.  

Warto dodać, że klimatyzacja w swoich funkcjach nie posiada wyłącznie chłodzenia powietrza, lecz również i jego ogrzewanie. Jest to niezwykle cenna właściwość klimatyzatora, która przyda się szczególnie wiosną i jesienią.  

Zobacz również: W ten sposób przygotujesz grzejnik na sezon letni. Mało kto o tym pamięta

Od tego zależy, ile zapłacisz za klimatyzację  

Chcąc zamontować w swoim domu system klimatyzacji, warto uprzednio zorientować się, od czego zależy finalny koszt tej inwestycji. Wpływ ma bowiem na to kilka istotnych czynników. Pierwszym i niezwykle znaczącym jest cena samego klimatyzatora. 

Dostępnych jest na rynku wiele urządzeń, które różnią się pomiędzy sobą ilością funkcji czy jakością wykonania. Ich ceny są więc zróżnicowane i za te najdroższe można zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych.  

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na koszt całej inwestycji jest miejsce instalacji oraz odległość pomiędzy jednostkami, które trzeba połączyć odpowiednimi przewodami. Każdy dodatkowy metr to wyższy koszt, dlatego tak ważne jest wcześniejsze przemyślenie miejsca montażu. 

Na cenę wpływa również rozkład i wielkość pomieszczeń, a także stopień skomplikowania doprowadzenia takiej instalacji. Przykładowo cena za klimatyzator o mocy chłodniczej 3,5 kW wynosi w graniach 2500 do nawet 10000 zł.

Urządzenie o takiej mocy zalecane jest do mieszkania o wielkości około 40 metrów kwadratowych. Do tego również należy doliczyć koszt montażu całego systemu, który może różnić się w zależności od firmy. Tak więc ostateczny koszt klimatyzacji, zależny jest od konkretnej sytuacji.

Zobacz też:

Tak Amerykanie odstraszają komary. Tania i skuteczna metoda sprawdzi się też u nas

Nie wyrzucaj zużytych plastikowych reklamówek. Włóż je do pralki, a efekt cię zaskoczy

"Ukryta" funkcja pralki. Mało kto o niej wie, a jest kluczem do oszczędności

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy