Twoje stopy puchną podczas upałów? Ten patent za kilka złotych pomoże ci zapomnieć o problemie
Opuchlizna stóp najczęściej pojawia się u osób po 40. roku życia, jednak nie jest to reguła. Siedząca praca, noszenie butów na obcasie, choroby tarczycy czy nerek, a nawet upał mogą się przyczynić do powstawania obrzęków. Spuchnięte stopy bolą i wydają się ociężałe. Warto więc poznać sposoby na pozbycie się problemu. Podpowiadamy, jak złagodzić ból i zlikwidować obrzęki.
Spuchnięte stopy to problem nie tylko estetyczny. Obrzęk stóp — a często też podudzi — spowodowany jest gromadzeniem się płynu w przestrzeni międzykomórkowej, poza naczyniami krwionośnymi. Może być to rezultat działania kilku czynników — czasem błahych, a czasem poważnych. Choroby nerek, wątroby, tarczycy, choroby układu moczowego czy nawet alergie pokarmowe — wszystko to może prowadzić do powstawania obrzęków. Pojawieniu się problemu sprzyja długie przebywanie w pozycji siedzącej i noszenie niewygodnych butów. Wiele osób narzeka na opuchliznę stóp również w upały. Jak temu zaradzić?
Sporo osób narzeka na puchnięcie stóp w czasie upałów. Często chcielibyśmy się ładnie zaprezentować na przykład podczas wakacji we Włoszech czy Hiszpanii, jednak nogi źle znoszą skwar. Rekordowe temperatury w Polsce także sprzyjają wystąpieniu tego problemu — tym bardziej że tropikalne noce uniemożliwiły naszym organizmom należyty wypoczynek.
Wysoka temperatura oddziałuje bowiem na układ limfatyczny i układ krążenia. Pod jej wpływem naczynia krwionośne i naczynia limfatyczne rozszerzają się. Krążenie płynów ustrojowych staje się utrudnione, a woda zaczyna przesączać się przez ściany naczyń do tkanek. Obrzęk cieplny może przy tym wystąpić nie tylko na samych kostkach, ale i całych nogach, a nawet na rękach.
Najczęściej opuchlizna pojawia się u osób z problemami z układem krążenia, ale też często u kobiet w ciąży czy przed miesiączką. Spuchnięte stopy mogą być konsekwencją przyjmowanych leków, jednak mogą też świadczyć między innymi o poważnych chorobach nerek czy niewydolności serca. Dlatego jeśli często zmagamy się z tym problemem, należy udać się do lekarza.
Siedząca praca sprzyja powstawaniu opuchlizny — warto więc pamiętać o częstym wstawaniu z krzesła, by trochę rozruszać nogi. Kobiety powinny zaopatrzyć się w rajstopy uciskowe, zaprojektowane specjalnie by pobudzić przepływ krwi w nogach. Można też smarować nogi maścią z kasztanowcem czy miąższem aloesu. Przyniesie to szybką ulgę. Niektórzy polecają też napary ziołowe, które wspomagają pracę nerek. Pomogą usunąć nadmiar wody z organizmu, jednak by pomogły, trzeba wypijać je regularnie. To między innymi herbata z pokrzywy, mniszka lekarskiego, hibiskusa, kopru czy herbata żurawinowa.
Szybką ulgę opuchniętym stopom może pomóc wymoczenie ich w wodzie z solą. Najlepiej użyć soli morskiej. W tym celu dwie jej łyżki rozpuszczamy w litrze letniej wody i w takim roztworze moczymy stopy przez pół godziny. To jednak nie jest jedyny sposób, by pomóc obolałym, spuchniętym stopom. Oto inne metody:
- Łagodzące kompresy - rozpuszczamy pół łyżeczki soli w litrze ciepłej wody. Następnie w roztworze maczamy waciki kosmetyczne i nakładamy je na stopy, trzymając na nich do momentu, aż ostygną. Można je jednak wymieniać, by zabieg trwał pół godziny.
- Woda z sokiem z cytryny - moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soku z cytryny powinno przynieść ulgę spuchniętym stopom. Zamiast soku do wody można dodać również ocet jabłkowy czy suszone liście mięty.
- Okłady z liści kapusty - kapustę należy włożyć do lodówki, a następnie nakładać jej zimne liście na opuchliznę i lekko zabandażować nogi. Bandaż może pozostać na stopach przez całą noc, ale wystarczy stosować okład przez pół godziny dziennie.
- Okłady z kostek lodu - kostki lodu zawijamy w ściereczkę i przykładamy do spuchniętych, bolących miejsc.
Zmęczonym nogom pomoże też trzymanie ich w górze. Warto położyć się na chwilę, unieść je i wyprostować. W ten sposób usprawniamy przepływ krwi, co przyniesie natychmiastową ulgę.
Zobacz też:
Mój dziadek ma sposób na kiełkujące ziemniaki. Dzięki temu nie gniją przez całą zimę
Wspomaga odporność i ułatwia odchudzanie. Mało kto wie, że można z niego zrobić syrop
Ustaw termostat na grzejniku w ten sposób. Temperatura wzrośnie, ale rachunki nie