Reklama
Reklama

Tu wyrzucaj zepsute bombki choinkowe i stare łańcuchy. Te odpady tez trzeba segregować

Świąteczne spotkania rodzinne – suto zastawione stoły i moc prezentów pod choinką – to także ponadprzeciętne ilości odpadów, które trzeba posegregować. Niektóre z nich pojawiają się tylko raz w roku, np. potłuczone bombki czy porwane łańcuchy choinkowe. Do którego pojemnika powinny trafić?

Gdzie wyrzucić rozbite bombki?

Wydawałoby się, że bombki szklane z definicji powinny trafiać do pojemnika na szkło. To jednak błędna interpretacja, która może skończyć się mandatem – do zielonych kontenerów powinnyśmy wyrzucać tylko szkło opakowaniowe – butelki i słoiki. Szkło z bombek nie nadaje się do recyklingu, po pierwsze nie ma odpowiednich właściwości, a po drugie niemal zawsze jest pokryte farbą, lakierem, brokatem, czy innymi materiałami, które tylko zanieczyszczą prawidłowe umieszczone w kontenerze szkło. 

Bombki szklane powinniśmy wyrzucać do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Z kolei bombki plastikowe możemy śmiało wyrzucać do żółtych kontenerów na tworzywa sztuczne.

Gdzie wyrzucić lampki choinkowe?

Lampki choinkowe to elektrośmieci, które zwykle kojarzą się z nieco wyższym poziomem zaawansowania technologicznego. Nie powinniśmy jednak ulegać temu powszechnemu rozumowaniu, bo niewłaściwa segregacja odpadów elektronicznych jest zagrożona najwyższymi karami, nawet do 5000 zł (oczywiście nikt nie nałoży takiego mandatu za pojedyncze przewinienie, ale i tak będzie to zapewne kilkaset złotych). 

Elektrośmieci, w tym lampki choinkowe i wszelkie inne instalacje świąteczne wymagające prądu z gniazdka lub baterii zanosimy do:

  • pojemników na elektrośmieci (jeśli są wydzielone);
  • do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK);
  • do sklepu, w którym kupujemy nowe lampki.

Zgodnie z prawem elektrośmieci do 25 cm w każdym wymiarze ma obowiązek przyjąć każdy sklep z elektroniką powyżej 400 m2 powierzchni. W przypadku światełek może powieść się zwrot bez konieczności zakupu nowych lampek, jednak w teorii sklep może odmówić ich przyjęcia (długość łańcucha po rozwinięciu raczej zawsze przekracza 25 cm).

Gdzie wyrzucić łańcuchy ozdobne?

Jeżeli mamy na myśli najbardziej popularne łańcuchy choinkowe – charakterystyczne złote lub srebrne ozdoby z plastiku – wyrzucamy je do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne. Inaczej jest w przypadku łańcuchów papierowych. Jeżeli zrobiliśmy je sami z czystego papieru, wtedy można umieścić je w koszu niebieskim. Jeśli jednak całość przyozdobiliśmy farbami czy brokatem, to gdy przestaną spełniać funkcję dekoracyjną, powinny trafić do odpadów zmieszanych (czarny pojemnik).

Gdzie wyrzucić starą choinkę?

W teorii sprawa jest prosta – rośliny to odpady biodegradowalne, więc powinny trafić do bioodpadów. Rzadko kiedy pojemnik jest na tyle duży żeby zmieścić w nim drzewko, nie mówiąc już o drzewkach z całego bloku czy osiedla. Jeżeli w święta mieszkanie ozdabiała mniejsza choinka, można pociąć ją na mniejsze fragmenty i wyrzucić w worku. W przypadku większych okazów, w okresie poświątecznym gminy dopuszczają zostawianie choinek w pobliżu altan śmietnikowych, skąd odbierają je służby komunalne. 

W tym miejscu warto jednak zajrzeć na stronę odpowiedniej gminy – zdecydowana większość pozwala na rozwiązanie opisane powyżej, ale niektóre wymagają zawiezienia drzewka w specjalnie przeznaczony na zbiórkę punkt.

Co do choinek sztucznych – małe okazy, znowu wbrew nazwie, należy wyrzucać do czarnych pojemników na odpady zmieszane. Te większe zostawiamy w wydzielonej strefie na gabaryty, a jeśli jej nie ma – zawozimy do PSZOK-u.

Gdzie wyrzucać papier prezentowy?

Papier, w który przed rozpakowaniem owinięte były prezenty to kolejny kontrintuicyjny przykład w segregacji odpadów. Do niebieskiego pojemnika na papier może trafić tylko najprostszy, brązowy materiał bez żadnych zdobień i dodatkowych warstw (np. połyskliwej folii). Dodatkowo musi być czysty, jeżeli podczas wigilijnej kolacji ktoś upuścił na niego kawałek śledzia w oleju, to taki papier powinien znaleźć się w pojemniku czarnym. 

Poza powyższym minimalistycznym i ekonomicznym wyjątkiem wszystkie inne papiery ozdobne wyrzucamy do kontenerów na odpady zmieszane (czarny), bo w żaden sposób nie da się ich wykorzystać do recyklingu ze względu na farby, lakiery i inne niż celuloza materiały wykorzystane do ich produkcji.

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: recykling