Reklama
Reklama

To prawdziwy pogromca kurzu. Rozcieńcz go z wodą i przetrzyj meble

Kurz osadzający się na meblach nie będzie twoim problemem, jeśli zastosujesz prosty, domowy sposób. Zabrudzenia pojawiające się na ławach, półkach, stołach, czy krzesłach powracają nawet dzień po czyszczeniu. Jak temu zaradzić?

Usuwanie kurzu jest podstawą utrzymania czystości w domu. W brudzie znajduje się m.in. martwy naskórek, sierść i wyschnięta ślina zwierząt, czy drobinki piasku, ziemi lub materiału z ubrań. W kurzu są także jaja owadów, grzybów, bakterii i innych niepożądanych mikroorganizmów.

To, co dokładnie zawiera kurz, zależy od miejsca, w którym się gromadzi. Inny brud będzie znajdował się w kurzu w kuchni, a inny w piwnicy. Jednak niezależnie od lokalizacji, zanieczyszczenia mają wspólne cechy – wywołują alergie i sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób i grzybów.

Co rozcieńczyć z wodą, żeby efektywnie usunąć kurz?

Żeby skutecznie poradzić sobie z kurzem w domu, można rozcieńczyć płyn do płukania tkanin z wodą. Następnie można go nanieść na górę szafek, półek, czy każdych innych mebli. Mieszanka działa antystatycznie, co zapobiegnie szybkiemu powrotowi kurzu.

Jak uniknąć osadzania się kurzu w prosty sposób?

Jest też inny sposób, który, co prawda nie sprawdzi się w reprezentatywnych miejscach, na przykład jadalni, czy sypialni, ale można go użyć w gospodarczych częściach domu. Mowa tutaj o papierze do pieczenia lub folii aluminiowej. 

Materiałem można owinąć miejsca, w których nie chce się widzieć kurzu. Dzięki temu brud będzie można ściągnąć jednym ruchem, zabierając papier lub sreberko z powierzchni mebla.

Co robić, żeby kurz nie zbierał się w domu?

Warto również dowiedzieć się, co robić, żeby uniknąć osadzania się kurzu nie tylko na meblach, ale także ogólnie w całym domu. Pomoże w tym utrzymanie właściwej cyrkulacji powietrza. Kluczowa jest tutaj przewiewność. Można ją zapewnić, m.in. systematycznie wietrząc pomieszczenia – pożądane efekty można uzyskać, robiąc to choćby na 15 minut dziennie.

Zobacz też:

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

Dni wolne od pracy 2024. W drugiej połowie roku możesz mieć nawet 11 dni wolnych

Czy można jeść fusy z kawy? Odpowiedź naukowców zaskakuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | czyszczenie | domowe sposoby