Reklama
Reklama

Tłuste plamy nie muszą być trudne do usunięcia. Wystarczy, że zastosujesz ten trik

Tłuste plamy są niezwykle ciężkie do usunięcia i potrafią nam całkowicie zniszczyć nasze ubranie, jeśli nie usuniemy ich od razu. Warto więc znać sposoby na to, jak pozbyć się ich za pomocą domowych środków, które skutecznie usuną nawet zaschnięte, stare zabrudzenia. Podpowiadamy, czego używać i w jaki sposób, aby tłuste plamy nie były już dłużej problemem.

Tłuste plamy mogą całkiem zniszczyć ubranie, jeśli nie usuniemy ich od razu. Na szczęście istnieją domowe sposoby, dzięki którym uratujemy naszą tkaninę, nawet gdy mamy do czynienia ze starą plamą z tłuszczu. Sprawdź, jak się jej pozbyć i czego użyć, aby ubrania wyglądały jak nowe.

Dlaczego tłuste plamy są trudne do usunięcia?

Tłuszcz jest trudny do usunięcia, ponieważ oddziałuje on na włókna tkanin, wchłaniając się w ich strukturę. W rezultacie może on pozostawiać plamy na ubraniach, zwłaszcza gdy tłuszcz jest świeży. Natomiast, gdy wysycha, sprawia, że włókna się sklejają i bardzo ciężko jest je oddzielić od siebie. Co więcej, tłuszcz potrafi zatrzymywać zapach, co przyczynia się do wydzielania nieprzyjemnej woni z tkanin.

W takim przypadku rzadko kiedy pomoże nam standardowe pranie i nawet najbardziej zaawansowane proszki nie dają nam 100-procentowej skuteczności. Warto więc znać domowe metody na to, jak pozbyć się tłustych plam z ubrań.

W jaki sposób usunąć tłuste plamy z ubrań?

Plamy z tłuszczu są bardzo trudne do usunięcia, jednak nie jest to całkowicie niemożliwe do wykonania. Dobrą informacją jest także to, że wszystko, co niezbędne do pozbycia się zabrudzeń, większość z nas ma już w swoim domu.

Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby zlikwidować tłuste plamy:

  • Szybkość działania - bardzo ważne jest to, aby jak najszybciej pozbyć się tłuszczu z tkaniny, ponieważ świeże plamy zdecydowanie łatwiej jest usunąć niż te, które są już zaschnięte.
  • Zbieranie tłuszczu - w pierwszej kolejności należy spróbować wchłonąć nadmiar tłuszczu za pomocą papierowego ręcznika albo suchej gąbki. Następnie delikatnie przyciskamy ręcznik do plamy, tak by zebrać tłuszcz, a nie wcierać go lub rozprowadzać na większą powierzchnię tkaniny.
  • Stosowanie absorbentów - na tłustą plamę warto nałożyć substancję absorbującą, taką jak mąka kukurydziana, skrobia ziemniaczana lub proszek do prania. Pozostawiamy ją na chwilę, by wchłonęła tłuszcz, a następnie delikatnie zbieramy go z materiału. Po wykonaniu tej czynności możemy wyprać nasze ubranie zgodnie z instrukcją umieszczoną na metce.
  • Używanie odtłuszczacza - innym prostym sposobem jest nałożenie na plamę niewielkiej ilości płynu do naczyń bez fosforanów. Delikatnie wklepujemy go w tkaninę, równocześnie ścierając tłuszcz. Następnie spłukujemy go wodą i pierzemy ubranie jak zwykle.

Czytaj również: W ten sposób odświeżysz jeansy bez włączania pralki. Ta metoda jest zaskakująca, ale skuteczna

Co zrobić, aby usunąć starą tłustą plamę?

Stara, zaschnięta plama z tłuszczu jest o wiele trudniejsza do usunięcia. Nie oznacza to jednak, że pozbycie się jej jest niemożliwe. Wystarczy sięgnąć do kuchennej szafki po sodę oczyszczoną.

Produkt ten ma silne działanie odtłuszczające i odkażające. Chcąc zastosować sodę na tkaninach, musimy przygotować pastę właśnie z tego produktu połączonego z wodą. Następnie nakładamy mieszankę na plamę i pozostawiamy na kilka minut. Po upływie tego czasu wcieramy pastę za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów i spłukujemy całość wodą. Jeśli to konieczne możemy powtórzyć całą czynność, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z bardziej uporczywą plamą.

Zobacz też:

Dodaj odrobinę do wody i umyj nią podłogę. Mrówki nie wejdą do domu

Ekran telewizora czyść tylko w ten sposób. Kurz przestanie na nim osiadać

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie | triki