Reklama
Reklama

Taki termin ważności mają jajka. Później lepiej ich nie jeść

Jajka kurze często wykorzystujemy w kuchni i to na rozmaite sposoby. Jeśli jednak przez dłuższy czas ich nie używamy, wiele osób zastanawia się, czy nadal będą zdatne do spożycia. Jak sprawdzić, czy są świeże i jaki jest termin ich ważności? Podpowiadamy.

Jaja kurze to produkty spożywcze, będące podstawą wielu potraw. Są bogatym źródłem substancji odżywczych, takich jak witaminy, białka i lecytyny. Żeby jednak właściwie spełniły swoje zadanie, dostarczyły nam składników pokarmowych i umożliwiły poprawne wykonanie dania, jajka muszą być świeże. Jaki jest termin ich ważności i jak sprawdzić, czy jeszcze nadają się do spożycia?

Jaki jest termin ważności jajek? Oto obowiązująca norma

Wiele osób zastanawia się, jaki jest termin ważności jajek. Warto więc wiedzieć, że zaczynają się one psuć już od momentu, gdy zniesie je kura. Proces psucia się spowalnia trzymanie ich w niskiej temperaturze, czyli na przykład w lodówce. Wraz z upływem czasu jajka są jednak narażone na przykład na działanie pleśni.

Na jajkach kupowanych w sklepie umieszczona jest data minimalnej trwałości. Jest ustalona na 28 dni od chwili, gdy kury zniosą jajka. Jajka przetrzymywane w odpowiednich warunkach zachowają więc ważność aż do tej daty. Jeśli trzymamy je dłużej, narażamy je na zepsucie. Jak sprawdzić, czy jajka już nie są zdatne do spożycia? Jest na to świetny i prosty sposób. 

Czytaj też: Nazywają go "oliwą północy". Jest zdrowszy i tańszy od oliwy z oliwek 

Jak sprawdzić, czy jajko jest stare? Wykonaj test świeżości

Wystarczy szklanka wody, żeby sprawdzić, czy jajka nadają się jeszcze do spożycia. Jajko wystarczy zanurzyć w wodzie i sprawdzić, jak się zachowa. Jeśli po chwili obróci się i uniesie, oznacza to, iż jest zepsute. Lepiej go nie jeść, jeśli nie chcemy się zatruć. 

Jeśli tylko lekko się uniesie, być może jeszcze nie jest zepsute, ale jego świeżość jest wątpliwa. Lepiej również już go nie jeść. Jeśli z kolei jajko po zanurzeniu w wodzie będzie się trzymać dna, oznacza to, że jest zdrowe i świeże. Takie jajko można spokojnie zjeść. 

Zobacz też:

Tak Amerykanie odstraszają komary. Tania i skuteczna metoda sprawdzi się też u nas

Nie wyrzucaj zużytych plastikowych reklamówek. Włóż je do pralki, a efekt cię zaskoczy

"Ukryta" funkcja pralki. Mało kto o niej wie, a jest kluczem do oszczędności

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | zdrowie | zakupy