Reklama
Reklama

Tak w mig wyczyścisz szybę kominka. Nie będziesz potrzebować drogich środków

Kominek tworzy niezwykły klimat podczas chłodnych, jesienno-zimowych dni. W mieszkaniu robi się bardzo przytulnie za sprawą mrugających płomieni. Warto zatem zadbać o to, aby jego szyba była zawsze czysta. Taka zabrudzona gorzej przewodzi ciepło. Sprawdź, czym szybko doczyścić kominek. Wcale nie chodzi o sodę.

Dla wielu osób czyszczenie szyby kominka to trudne zadanie. Musimy jednak robić to regularnie, ponieważ osadzająca się, czarna powłoka wygląda nieestetycznie i szkodzi naszemu zdrowiu. Tym razem zrezygnuj z drogich środków chemicznych i przetestuj produkt z szafki kuchennej

Czyszczenie szyby kominka. Ten produkt w mgnieniu oka upora się z sadzą

Jak wiadomo, soda radzi sobie doskonale z usuwaniem spalenizny. Nie polecamy jednak tego produktu do czyszczenia szyby kominka, ponieważ może porysować szklaną powierzchnię. Podobnie sytuacja wygląda z zachwalanym przez niektórych popiołem drzewnym. 

Polecamy zatem wyczyszczenie kominka octem zmieszanym z wodą w proporcji 1:1. Taką mieszankę rozprowadzamy na szybie za pomocą butelki ze spryskiwaczem. Następnie ścieramy ją ręcznikiem papierowym, aby pozbyć się smug i zacieków.  

Na uporczywe zabrudzenia przyda się taki środek czystości, jednak wzbogacony o amoniak. Żeby zrobić skuteczną miksturę, wystarczy wymieszać pół litra wody z octem i amoniakiem, po 1 łyżeczce. Postępujemy tak, jak w poprzednim przypadku.

Możemy też nakładać te dwa środki za pomocą wilgotnej ściereczki. W ten sposób pozbędziemy się tych największych zabrudzeń. 

Co zrobić, żeby ograniczyć osadzanie się sadzy na szybie kominka?

Wiele osób chciałoby ograniczyć osadzanie się sadzy na szybie kominka, ponieważ nie lubią czyścić za każdym razem szklanej powierzchni. Niestety nie ma aż tak skutecznego sposobu na ograniczenie powstawania czarnej powłoki. Możemy jednak nieco ograniczyć wydzielanie smolistych substancji. Jak to zrobić?

Eksperci podpowiadają, że ważny jest wybór odpowiedniego drewna. Odradzają używania wysuszonych szczap, które są sezonowane mniej niż dwa lata. Poza tym polecają rozpalanie ognia od góry. W ten sposób zacznie rozprzestrzeniać się stopniowo, a spaliny ulegną dopaleniu. Dzięki temu powstanie mniej brudu na szybie. 

Zobacz też:

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle

Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzątanie | triki | domowe sposoby