Reklama
Reklama

Tak uszczelnisz plastikowe okna. W mieszkaniu będzie ciepło, a rachunki spadną

Sezon grzewczy trwa w najlepsze. Wiąże się on z dodatkowymi opłatami za rachunki. Można jednak nieco je obniżyć przez uszczelnianie plastikowych okien. W mieszkaniu zrobi się ciepło, a ty zapłacisz znacznie mniej. Przedstawiamy skuteczne metody na zaoszczędzenie w trakcie jesieni i zimy.

Wraz z upływem czasu nawet te najlepiej zamontowane okna mogą przepuszczać chłód, co powoduje dyskomfort, ale też podwyższenie rachunków za ogrzewanie. Właśnie dlatego warto poznać sposoby na ich uszczelnienie. Znaczenie mają użyte materiały oraz technika ich założenia.  

Dlaczego okna przepuszczają zimne powietrze?

Przez okna ucieka nawet 30% ciepła. Przyczyny tego zjawiska są różne. Gdy temperatury znacznie spadną, dochodzi do kurczenia się materiału, dlatego nawet te szczelne elementy mogą przepuszczać zimne powietrze z zewnątrz.   

W przypadku starych, plastikowych okien mamy do czynienia z zużyciem się materiału. Mowa o wykruszeniu albo wypadaniu. Z kolei w tych nowych przyczyn należy szukać w nieprawidłowym montażu, często w źle wykonanej regulacji.  

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Domowy odmrażacz do szyb. Jak go przygotować?

Jak sprawdzić, czy okna są nieszczelne?

Żeby sprawdzić, czy okna są nieszczelne, wystarczy przyłożyć rękę przy zawiasach i klamkach. Jeśli odczujemy chłód, to mamy do czynienia z nieszczelnym oknem. 

Drugim sposobem jest włożenie kartki między ościeżnicę, a skrzydło i zamknięcie okna. Z tego nieszczelnego swobodnie ją wyciągniemy. 

Niektórzy zamawiają nawet badanie termowizyjne. Dzięki nim można zobaczyć, gdzie dokładnie ciepło ucieka najszybciej. Taki test jest dobry, gdy mamy obawy, że więcej okien wymaga uszczelnienia. Dzieje się tak np. w przypadku kupna domu do remontu. 

Uszczelnianie plastikowych okien - skuteczne sposoby

Jeśli zauważymy, że okna są nieszczelne, to jak najszybciej powinniśmy przystąpić do działania. Czym zatem możemy uszczelnić plastikowe okna?

  • Uszczelki

Metoda uszczelniania uszczelkami jest najlepsza w przypadku okien PCV. Przed całym procesem musimy oczyścić ościeżnicę i skrzydła ze wszelkich zabrudzeń.

W pierwszej kolejności dopasowujemy rozmiar uszczelek do okna tak, aby mogło swobodnie otwierać się i zamykać. Dobieramy go na podstawie karty gwarancyjnej albo umowy z firmą montażową. Takie uszczelnianie wykonujemy zgodnie z instrukcją, dostępną na opakowaniu. 

  • Taśma uszczelniająca

Tym materiałem uszczelniamy plastikowe okna z zewnątrz. Przyklejamy wówczas taką taśmę, najlepiej samoprzylepną, po połowie na ościeżnicę i mur. Prawidłowo wykonana metoda będzie służyła przez wiele lat. 

Polecamy wykorzystanie nowoczesnych taśm Duo, które dopasowują się do temperatury i wilgoci. Możemy też użyć wielofunkcyjnych taśm rozprężnych, ułatwiających montaż, ale też niwelujących koszty uszczelnienia. 

  • Pianka

Plastikowe okna uszczelniamy pianką przez pistolet. Ten materiał doskonale wpasuje się w każdą przestrzeń. Pamiętajmy, że zwiększa swoją objętość aż trzykrotnie. Możemy jednak usunąć jej nadmiar przez obcięcie. 

  • Silikon

Tym materiałem uszczelniamy niewielkie szpary w oknach. W przeciwieństwie do pianki nakładamy dużo silikonu, ponieważ nie ma właściwości rozprężających. Najczęściej używa się mało widocznego, białego silikonu do okien PCV. 

  • Listwa uszczelniająca

Dzięki samoprzylepnym brzegom listwy uszczelniającej, jej montaż jest prosty i bezproblemowy. Poza tym ten materiał zapewnia szczelność na wiele lat. 

Podczas montażu przykładamy listwę do okien, aby dopasować ją do brzegów. Wystający materiał możemy przycinać. 

Zobacz też:

Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien

Nie musisz wymieniać zardzewiałej baterii łazienkowej. Wyczyścisz ją szybko i za grosze

Dzięki tym trikom szybko obierzesz czosnek. Tę kuchenną sztuczkę warto znać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby