Reklama
Reklama

Tak szybko umyjesz kratkę wentylacyjną. Bez wysiłku i szorowania

Podczas sprzątania domu nie zapominaj o kratce wentylacyjnej, bo to siedlisko kurzu i bakterii. Jeśli nie chcesz zaszkodzić swojemu zdrowiu, przynajmniej raz w miesiącu musisz dokładnie wyczyścić ją za pomocą prostych domowych sposobów. Po paru minutach znów będzie wyglądała jak nowa bez wysiłku i godzinnego szorowania.

Kratki wentylacyjne są ważnym elementem wyposażenia w każdym mieszkaniu. Niepozorne otwory w zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza w kuchni czy łazience, dlatego musisz o nie regularnie dbać. 

W przeciwnym razie pokryte grubą warstwą kurzu kratki wentylacyjne nie tylko oszpecą cały dom, ale zalegające w nich zarazki, roztocza, pleśń czy inny brud mogą poważnie zaszkodzić twojemu zdrowiu. 

Aby kratka wentylacyjna pozostała drożna, zapewniała dostęp do świeżego powietrza i lśniła czystością, nie potrzebujesz drogiej chemii ze sklepu. Możesz spróbować wyczyścić ją za pomocą prostych domowych sposobów. 

Tak umyjesz kratkę wentylacyjną bez wysiłku i szorowania. Wystarczy użyć zmywarki

Czyszczenie kratki wentylacyjnej nie wymaga wysiłku ani godzinnego szorowania. Wystarczy zdjąć ją ze ściany, lekko zetrzeć kurz i przez kwadrans wymoczyć w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. 

Później wystarczy już tylko użyć zmywarki, wkładając ją do środka, gdzie zostanie dokładnie umyta. Wysoka temperatura sprawi, że po brudzie i zarazkach nie będzie śladu.

Może cię zainteresować: Raz w tygodniu wrzuć to do brodzika. Zapomnisz o zatkanym odpływie 

Jeśli nie masz zmywarki, użyj sody oczyszczonej. Kratka wentylacyjna będzie lśnić

Nie załamuj się, jeśli nie masz zmywarki. Innym domowym sposobem na wyczyszczenie kratki wentylacyjnej jest użycie sody oczyszczonej. Nanieś ją na metalową powierzchnię elementu po wcześniejszym wymoczeniu w wodzie z płynem. 

Przynieś z łazienki starą szczoteczkę do zębów, bo może przydać ci się do czyszczenia kratki wentylacyjnej. Lekko potrzyj nią większe szczeliny, a najmniejsze przestrzenie doczyść za pomocą patyczka do uszu. 

Później kratkę wentylacyjną zasyp sodą oczyszczoną i pozostaw w misce/ zlewie lub wannie na 15-20 minut. Po upływie kwadransu możesz ją wysuszyć i ponownie założyć. Znów będzie zachwycać śnieżnobiałym kolorem. 

Czytaj również: Mole zaatakowały twoją szafę? Tak pozbędziesz się ich bez chemii

Kratkę wentylacyjną umyjesz również samą wodą. To proste

Kratkę wentylacyjną możesz również umyć samą wodą (koniecznie ciepłą). Ten trik stosuje m.in. autor kanału @drewutniamichała, który na YouTube od czasu do czasu pokazuje swoim fanom sprytne triki. Opłucz ją od strony wewnętrznej, a zabrudzenia same zaczną wychodzić. 

To powinno wystarczyć, lecz dla lepszego efektu możesz jeszcze nałożyć na gąbkę odrobinę płynu i przetrzeć nim siateczkę oraz ząbki kratki z obu stron.

Zobacz też:

Dodaj do kawy i zmiksuj. Skutecznie budzi i dodaje energii

​Nie wyrzucaj butelki po keczupie. Wykorzystaj ją do smażenia naleśników

Dodaj odrobinę do wody i umyj nią podłogę. Mrówki nie wejdą do domu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | sprzątanie | domowe sposoby | triki