Reklama
Reklama

Tak szybko odświeżysz kołdrę. Wystarczy, że włożysz to do pralki

Czysta kołdra wpływa na jakość naszego snu. Wiele osób jednak unika prania jej, bojąc się, że dojdzie do jej uszkodzenia. Na szczęście istnieje na to prosty sposób, dzięki któremu skutecznie i bezpiecznie odświeżymy naszą kołdrę. Wystarczy zastosować się do kilku łatwych wskazówek. Podpowiadamy, co zrobić, aby kołdra była pachnąca i świeża.

Równie ważne, co regularna wymiana pościeli, jest pranie kołdry. Dzięki temu zachowamy czystość i higienę w miejscu, gdzie codziennie spędzamy przynajmniej kilka godzin. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie odświeżyć kołdrę i jak ją prać, aby się nie uszkodziła i równocześnie była świeża oraz pięknie pachnąca. Nie bez znaczenia jest także to, jak będziemy ją suszyć. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Dlaczego warto prać kołdrę?

W kołdrze spędzamy około ⅓ doby. Niektórzy więcej, niektórzy mniej, jednak nadal jest to sporo czasu. Warto więc zadbać o to, by była ona czysta i świeża. Nieregularnie czyszczona pierzyna może być siedliskiem brudu i różnego rodzaju pasożytów. 

Znajdziemy w niej, chociażby pot, zdarty naskórek, paznokcie czy włosy. W długo niepranej pościeli znajdują się także bakterie, grzyby czy roztocza. W najgorszych przypadkach może być także siedliskiem pluskiew.

Domowy sposób na czystą i świeżą kołdrę

Do czyszczenia kołdry wcale nie potrzebujemy specjalnych detergentów. Nawet nie musimy korzystać z proszku do prania. Wystarczą dwa podstawowe składniki, które znajdziemy w każdym domu. Dla przyjemniejszego zapachu i miękkości warto skorzystać z płynu zmiękczającego, ale to jedyny potrzebny środek. Do domowego sposobu na czystą i świeżą kołdrę potrzebujemy:

Do pralki wkładamy kołdrę i wsypujemy do bębna miarkę sody oczyszczonej. Ulubiony płyn do płukania wlewamy do odpowiedniego pojemniczka, a do przegródki na proszek wlewamy ocet. W bębnie umieszczamy także kulki rozbijające puch, a następnie ustawiamy pranie na standardowy program. Należy pamiętać, by temperatura prania wynosiła 40 stopni, a obroty ustawiamy na 600

Czytaj również: Zmieszaj z wodą i spryskaj kostkę brukową. Szybko usuniesz chwasty

Jak suszyć kołdrę?

Po praniu pozostaje jeszcze jeden bardzo ważny krok, jakim jest suszenie kołdry. Pomimo że jest on dopiero na końcu, to jest niezwykle istotny, więc musimy wykonać go prawidłowo. Zaczynamy oczywiście od bezzwłocznego wyjęcia kołdry z pralki, od razu gdy skończy się pranie.

Następnie rozprostowujemy kołdrę i delikatnie ją strzepujemy, aby wypełnienie wróciło na swoje miejsce. Dzięki temu pozbędziemy się również nadmiaru wody. Kolejnym krokiem jest rozłożenie, a nie powieszenie kołdry. Najlepiej położyć ją na suszarce na płasko, aby wypełnienie było umieszczone równomiernie.

Jeśli mamy taką możliwość, to postarajmy się kołdrę suszyć na zewnątrz, ale nie na bezpośrednim słońcu, ponieważ promienie słońca mogłyby ją odbarwić. Pamiętajmy także o przewracaniu kołdry na drugą stronę co 2-3 godziny, aby mogła schnąć równomiernie. Zanim schowamy ją do szafy lub przygotujemy do snu, upewnijmy się, że kołdra na pewno całkiem wyschła, aby nie rozwinęła się w niej pleśń, zwłaszcza w środku.

Jak często prać kołdrę?

Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Wiele zależy od tego, jak używamy kołdry. Osoby, które mocniej się pocą w nocy, powinny zdecydować się na częstsze pranie pierzyny. Ważny jest również materiał, z którego jest ona wykonana.

Kołdrę syntetyczną można prać nawet dwa razy w roku. Jest ona łatwiejsza w pielęgnacji i szybciej schnie. W przypadku wypełnienia puchowego najlepiej jest prać je raz na dwa lata. Dzięki temu pierzyna posłuży nam znacznie dłużej.

Zobacz też:

Zrób to z oknami jesienią. Uszczelnisz je, a rachunki za ogrzewanie zimą spadną

Większość grzybiarzy omija je szerokim łukiem. Mało kto wie, że są jadalne

Wrzuć do suszarki bębnowej. Na zawsze zapomnisz o prasowaniu ubrań

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie | triki