Reklama
Reklama

Ta pasta w mig wyczyści białe buty. Zrobisz ją w domu

Białe buty są uniwersalne i ponadczasowe. Pasują do wielu stylizacji, dzięki czemu od wielu sezonów cieszą się niesłabnącą popularnością. Niestety ich wadą jest fakt, że szybko się brudzą. Usunięcie zanieczyszczeń z białego materiału często jest trudne i czasochłonne. Na szczęście istnieją proste, a przy tym skuteczne sposoby na czyszczenie butów. Jednym z nich jest domowa pasta do obuwia.

Zadrapania, plamy i zabrudzenia mogą szybko spowodować, że śnieżnobiała biel butów zmieni się w szary, nieładny kolor. Niestety obuwia nie można po prostu wrzucić do pralki i suszarki. Może to uszkodzić buty. Trzeba do czyszczenia podejść inaczej.

Jest kilka sposobów na oczyszczenie obuwia z brudu. Efektowna jest pasta z sody oczyszczonej i płynu do naczyń, ale można też stosować wodę zmieszaną z mydłem, czy detergenty do prania. Trzeba tylko wiedzieć, jak użyć wspomniane środki, żeby nie uszkodzić buta.

Pasta z sody oczyszczonej i płynu do naczyń

Do przygotowania pasty potrzebna będzie mała szklanka letniej wody, około 10-15 gramów płynu do naczyń oraz saszetka sody oczyszczonej (100 gram). Składniki trzeba wymieszać do momentu, kiedy nabiorą konsystencji pasty. 

Następnie należy wziąć szczoteczkę do zębów z miękkim i gęstym włosiem. Żeby wyczyścić białe obuwie, powinno się nałożyć na szczoteczkę nieco pasty i delikatnie przetrzeć powierzchnię obuwia. Po zakończeniu czyszczenia można przetrzeć wszystko miękką, suchą gąbką.

Pozostałe sposoby na czyszczenie białych butów

Białe buty można spróbować wyczyścić samą wodą zmieszaną z płynem do naczyń. W tym przypadku, zamiast szczoteczki należy użyć gąbki do usunięcia brudu. Do wyczyszczenia obuwia nada się też detergent do prania zmiksowany z ciepłą wodą – sprawdzi się na butach z siateczką lub z tkaniny.

Jak zadbać o białe buty po wyczyszczeniu?

Żeby uniknąć sytuacji, w której biały kolor butów zamieni się w żółty odcień, należy odstawić obuwie nie na balkon na ekspozycję słońca, ale w zacienione i ciepłe miejsce. Żeby ułatwić odparowanie wody, warto postawić buty w przewiewnym miejscu, do środka obuwia można też włożyć papier ręcznikowy, który wchłonie wilgoć z wnętrza.

Zobacz też:

Ta mikstura pozwoli ci przetrwać jesień bez przeziębień. Nazywają ją "antygrypiną"

Wystarczy jeden ruch, by zaoszczędzić na energii podczas prania. Sprawdź, co robić, żeby zużywać mniej prądu

Metoda dziadka na przechowywanie jabłek. Są świeże i smaczne przez całą zimę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby