Ta pasta w mig wyczyści białe buty. Zrobisz ją w domu
Białe buty są uniwersalne i ponadczasowe. Pasują do wielu stylizacji, dzięki czemu od wielu sezonów cieszą się niesłabnącą popularnością. Niestety ich wadą jest fakt, że szybko się brudzą. Usunięcie zanieczyszczeń z białego materiału często jest trudne i czasochłonne. Na szczęście istnieją proste, a przy tym skuteczne sposoby na czyszczenie butów. Jednym z nich jest domowa pasta do obuwia.
Zadrapania, plamy i zabrudzenia mogą szybko spowodować, że śnieżnobiała biel butów zmieni się w szary, nieładny kolor. Niestety obuwia nie można po prostu wrzucić do pralki i suszarki. Może to uszkodzić buty. Trzeba do czyszczenia podejść inaczej.
Jest kilka sposobów na oczyszczenie obuwia z brudu. Efektowna jest pasta z sody oczyszczonej i płynu do naczyń, ale można też stosować wodę zmieszaną z mydłem, czy detergenty do prania. Trzeba tylko wiedzieć, jak użyć wspomniane środki, żeby nie uszkodzić buta.
Do przygotowania pasty potrzebna będzie mała szklanka letniej wody, około 10-15 gramów płynu do naczyń oraz saszetka sody oczyszczonej (100 gram). Składniki trzeba wymieszać do momentu, kiedy nabiorą konsystencji pasty.
Następnie należy wziąć szczoteczkę do zębów z miękkim i gęstym włosiem. Żeby wyczyścić białe obuwie, powinno się nałożyć na szczoteczkę nieco pasty i delikatnie przetrzeć powierzchnię obuwia. Po zakończeniu czyszczenia można przetrzeć wszystko miękką, suchą gąbką.
Białe buty można spróbować wyczyścić samą wodą zmieszaną z płynem do naczyń. W tym przypadku, zamiast szczoteczki należy użyć gąbki do usunięcia brudu. Do wyczyszczenia obuwia nada się też detergent do prania zmiksowany z ciepłą wodą – sprawdzi się na butach z siateczką lub z tkaniny.
Żeby uniknąć sytuacji, w której biały kolor butów zamieni się w żółty odcień, należy odstawić obuwie nie na balkon na ekspozycję słońca, ale w zacienione i ciepłe miejsce. Żeby ułatwić odparowanie wody, warto postawić buty w przewiewnym miejscu, do środka obuwia można też włożyć papier ręcznikowy, który wchłonie wilgoć z wnętrza.
Zobacz też:
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien