Reklama
Reklama

Ta pasta w mig wyczyści białe buty. Zrobisz ją w domu

Białe buty są uniwersalne i ponadczasowe. Pasują do wielu stylizacji, dzięki czemu od wielu sezonów cieszą się niesłabnącą popularnością. Niestety ich wadą jest fakt, że szybko się brudzą. Usunięcie zanieczyszczeń z białego materiału często jest trudne i czasochłonne. Na szczęście istnieją proste, a przy tym skuteczne sposoby na czyszczenie butów. Jednym z nich jest domowa pasta do obuwia.

Zadrapania, plamy i zabrudzenia mogą szybko spowodować, że śnieżnobiała biel butów zmieni się w szary, nieładny kolor. Niestety obuwia nie można po prostu wrzucić do pralki i suszarki. Może to uszkodzić buty. Trzeba do czyszczenia podejść inaczej.

Jest kilka sposobów na oczyszczenie obuwia z brudu. Efektowna jest pasta z sody oczyszczonej i płynu do naczyń, ale można też stosować wodę zmieszaną z mydłem, czy detergenty do prania. Trzeba tylko wiedzieć, jak użyć wspomniane środki, żeby nie uszkodzić buta.

Pasta z sody oczyszczonej i płynu do naczyń

Do przygotowania pasty potrzebna będzie mała szklanka letniej wody, około 10-15 gramów płynu do naczyń oraz saszetka sody oczyszczonej (100 gram). Składniki trzeba wymieszać do momentu, kiedy nabiorą konsystencji pasty. 

Następnie należy wziąć szczoteczkę do zębów z miękkim i gęstym włosiem. Żeby wyczyścić białe obuwie, powinno się nałożyć na szczoteczkę nieco pasty i delikatnie przetrzeć powierzchnię obuwia. Po zakończeniu czyszczenia można przetrzeć wszystko miękką, suchą gąbką.

Pozostałe sposoby na czyszczenie białych butów

Białe buty można spróbować wyczyścić samą wodą zmieszaną z płynem do naczyń. W tym przypadku, zamiast szczoteczki należy użyć gąbki do usunięcia brudu. Do wyczyszczenia obuwia nada się też detergent do prania zmiksowany z ciepłą wodą – sprawdzi się na butach z siateczką lub z tkaniny.

Jak zadbać o białe buty po wyczyszczeniu?

Żeby uniknąć sytuacji, w której biały kolor butów zamieni się w żółty odcień, należy odstawić obuwie nie na balkon na ekspozycję słońca, ale w zacienione i ciepłe miejsce. Żeby ułatwić odparowanie wody, warto postawić buty w przewiewnym miejscu, do środka obuwia można też włożyć papier ręcznikowy, który wchłonie wilgoć z wnętrza.

Zobacz też:

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

Wrzucaj do pralki raz w miesiącu. Zapomnisz o wielu problemach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby