Reklama
Reklama

Szerszenie boją się tego, jak ognia. Babcia z Podlasia radzi: "Ustaw przy oknie, a nie wlecą"

Jak odstraszyć szerszenie, osy i pszczoły tak, by nie wlatywały do mieszkań przez okna? To pytanie latem zadaje sobie wielu Polaków i to nie tylko tych, uczulonych na jad owadów. Nie od dziś wiadomo, że nieumyślne wypicie wody ze szklanki, do której wpadł "nieproszony gość", może zakończyć się tragedią. Aby zminimalizować ryzyko wypadku, podajemy więc nasze najlepsze domowe sposoby na szerszenie. Okazuje się, że wystarczy ustawić miskę z tym płynem na oknie, a owady nie wlecą.

Szerszeń jest największym owadem z rodziny osowatych. Podobnie jak pszczoły i osy stanowi zagrożenie zwłaszcza dla alergików, ale trzeba mieć świadomość, że potencjalnie niebezpieczne są nie tylko jego ukąszenia. 

  • Latem zdarza się, że szerszenie lub inni "skrzydlaci przyjaciele" wlatują do naszych domów przez niezabezpieczone moskitierą okna. A wtedy nie możemy tak po prostu ich zignorować z uwagi na zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. 
  • Owady lgną do pożywienia i napojów pozostawionych w kuchni, w ogrodzie czy na tarasie. Bez problemu mogą więc znaleźć w szklance z sokiem lub herbatą, a wtedy już nietrudno o tragedię. 
  • Na szczęście istnieją proste i sprawdzone triki, jak odstraszyć szerszenie tak, by nie stanowiły dla nas zagrożenia.

Domowe sposoby na szerszenie. Stosuj, a unikniesz nieproszonych gości

Sposoby, jak odstraszyć szerszenie to nie tylko chemiczne preparaty, które szkodzą środowisku i naszemu zdrowiu. Trzeba mieć świadomość, że owady te nie lubią konkretnych zapachów. A to oznacza, że odpowiednie wykorzystanie domowych środków pozwoli nam skutecznie przepędzić je z naszych mieszkań, tarasów czy altan. 

  • Olejek z mięty pieprzowej

Dobrym domowym sposobem na szerszenie na pewno okaże się olejek z mięty pieprzowej. Owady nienawidzą jego zapachu, dlatego wystarczy wylać kilka jego kropel na ściereczkę i położyć ją w pobliżu okien lub innych miejsc. Można również rozpylić olejek z mięty pieprzowej w dyfuzorze. 

Jeżeli nie mamy w domu olejku z mięty pieprzowej, w dyfuzorze możemy rozpylić także olejek cytrynowy lub wodę z cytryną. Sok z cytrusów możemy także rozpylić tradycyjnym atomizerem w miejscach, w których zazwyczaj przebywają skrzydlaci, nieproszeni goście. 

Jak odstraszyć szerszenie szybko i skutecznie? Wlej do miski i postaw na parapecie

Jeżeli latem często przebywamy w kuchni i podczas gotowania chcemy zagwarantować sobie spokój od natrętnych owadów (np. szerszeni), powinniśmy wypróbować prosty babciny trik. Na parapecie wzdłuż okna musimy jedynie rozstawić talerze i wlać do nich ocet jabłkowy. Gdy zapach uniesie się w powietrzu, skutecznie przepędzi nieznośne owady

Aby pozbyć się latających insektów pobliżu miejsc, w których często przebywamy można również położyć doniczkę z bratkiem, lawendą lub pelargonią

Zobacz też:

Jeśli poczujesz ten zapach, reaguj. Może oznaczać, że w mieszkaniu są pluskwy

Nie radzisz sobie z mchem na trawniku? Kup ten produkt w za kilka złotych i rozsyp

Przechowuj czosnek tak, jak mój dziadek. Może leżeć długo i się nie psuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby