Ręczniki będą śnieżnobiałe przez lata. Wystarczy metoda mojej babci
Białe ręczniki mają swoich zwolenników i przeciwników: z jednej strony wyglądają elegancko i czysto, z drugiej - często żółkną lub szarzeją. Dzieje się tak zazwyczaj po kilku praniach, co wygląda nieestetycznie. Moja babcia miała na to skuteczną metodę - ręczniki w jej łazience zawsze były śnieżnobiałe.
Śnieżnobiałe ręczniki wyglądają czysto i niemal zachęcają, by ich użyć. Starając się zachować ich biel, używamy wielu detergentów, co paradoksalnie sprzyja szarzeniu materiału. Dbając o ręczniki, warto sięgnąć po stary, sprawdzony domowy sposób na ich czyszczenie.
Nasze ręczniki szarzeją często od nadmiaru użytych detergentów. Pozostałości proszków do prania czy płynów do płukania osiadają na włóknach tkanin, dając optyczny efekt niedoprania. Moja babcia po praniu białe ręczników płukała zawsze w occie. Okazuje się, że miało to swoje uzasadnienie naukowe: ocet spirytusowy ma lekkie właściwości wybielające, a przy tym rozpuści resztki detergentów. Jeśli wlejesz szklankę octu do cyklu płukania, twoje ręczniki będą nie tylko śnieżnobiałe, ale i niezwykle miękkie. Ten płyn przywraca naturalne pH materiałów i poprawia ich strukturę. I niech nie zniechęca cię nieprzyjemny, ostry zapach octu, szybko wywietrzeje z tkanin podczas suszenia.
Jeśli marzysz o białych ręcznikach, dodaj do prania pół szklanki sody oczyszczonej. Najlepiej wymieszaj ją z detergentem, a do prania użyj gorącej wody. Sodę możesz zastąpić wybielaczem tlenowym dostępnym w drogeriach. W trakcie prania uwalnia on tlen, przez co oczyszcza tkaniny i przywraca bieli pierwotny blask. Ręczniki wyprane z dodatkiem sody oczyszczonej lub wybielacza tlenowego będą śnieżnobiałe, czyste i pachnące, ponieważ środki te usuwają nieprzyjemne wonie.
Czytaj też: Wrzuć to do zbiornika w toalecie. Będzie pachnieć i razić bielą po oczach
Raz na kilka miesięcy warto urządzić białym ręcznikom głębokie pranie. Polega ono na wcześniejszym ich moczeniu w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu, boraksu i sody kalcynowanej. Ta ostatnia tym się różni od sody oczyszczonej, że ma więcej właściwości wybielających, ale jest też bardziej żrąca, choć wciąż ekologiczna. Do pięciu litrów gorącej wody dodaj detergent, łyżkę boraksu i łyżkę sody kalcynowanej, rozpuść, a potem w roztworze zanurz ręczniki. Najlepiej, żeby moczyły się całą noc. Rano dokładnie je wypłucz i wypierz, a będą puszyste i bielusieńkie.
Zobacz też:
Firanki będą białe, jak nigdy. Wystarczy, że przed praniem namoczysz je w soku
Zwróć na to uwagę, kupując choinkę. Postoi do stycznia i nie będzie gubić igieł
Ustaw taką temperaturę w lodówce. Rachunki za prąd polecą w dół o połowę