Reklama
Reklama

Rady, które pomogą bezpiecznie przetrwać upał. Nie tylko picie wody jest ważne

Letnie upały zapewniają błogie ciepło, ale również są dodatkowym obciążeniem dla organizmu. Funkcjonowanie w niekiedy niemal ekstremalnych temperaturach to wyzwanie dla każdego. Dlatego dobrze wiedzieć, co robić, żeby bezpiecznie przetrwać upał.

Podczas ekstremalnych upałów łatwo można odwodnić i przegrzać organizm. Wtedy efektem może być wycieńczenie, skurcze, czy nawet udar cieplny powodujący trwałe uszkodzenie kluczowych narządów lub śmierć. 

Do grupy narażonej na negatywne skutki upałów zaliczają się zarówno młodzi, jak i zdrowi ludzie. Szczególnie powinni uważać starsi w wieku powyżej 65 lat, którzy mają choroby serca, cukrzycę, czy przypadłości związane z nerkami. Trzeba też unikać spożywania alkoholu, czy palenia papierosów. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Co robić, żeby odciążyć organizm podczas intensywnych upałów?

Żeby nie odczuwać mocno skutków upałów, należy pić wodę. To podstawa optymalnego funkcjonowania organizmu. Można też stosować dodatkowe wsparcie w postaci wilgotnych ręczników, czy wkładając stopy do misek z zimną wodą i zażywając chłodnych pryszniców.

Warto też zablokować promieniom słonecznym dostęp do wnętrza pomieszczenia. Można to zrobić, zasłaniając okna i nie otwierając ich. W innym przypadku słońce nagrzeje pomieszczenie lub ciepłe powietrze dostanie się do środka. Warto też odłożyć wychodzenie z domu na wczesny ranek lub wieczór. Na zewnątrz należy wychodzić z butelką wody, w jasnych ubraniach i z czapką na głowie.

Jak możemy sobie pomagać w trakcie upałów?

Podczas upałów warto też zwrócić uwagę na innych. Dobrze jest skontaktować się przynajmniej raz podczas dnia z niedołężnymi znajomymi, przyjaciółmi, członkami rodziny, czy sąsiadami. Należy się upewnić, czy nie potrzebują pomocy.

Warto także pomagać osobom chorym i w wieku podeszłym. Można zapytać je, czy nie potrzebują, aby zrobić za nie zakupy, czy wykonać za nich podstawowych czynności, które wymagają pewnego wysiłku fizycznego, na przykład wynieść śmieci, czy zrobić zakupy.

Jak przygotować się na intensywne upały zanim nastąpią?

Dzięki prognozom pogodowym w telewizji, internecie, czy radiu można wcześniej przewidzieć upały. Wtedy warto się na nie przygotować, robiąc zakupy na parę dni przed, odwiedzając urzędy i lekarza na kilka dni, zanim nastąpią gorące tygodnie, czy zakupić wentylator lub zlecić przegląd konserwacyjny klimatyzacji. 


Zobacz też:

Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle

INTERIA.PL