Przypalone żelazko przestanie być problemem. Wystarczy, że wetrzesz to w taflę
Widzisz, że stopa żelazka zrobiła się brudna? Prawdopodobnie jest to przypalona powierzchnia, którą jak najszybciej należy wyczyścić, aby urządzenie dalej spełniało swoją funkcję. Z pomocą przychodzą domowe sposoby. Dzięki nim żelazko będzie czyste jak łza.
Chyba każdy z nas miał do czynienia z przypalonym żelazkiem. Ten problem występuje ze względu na wysoką temperaturę, zanieczyszczenia na powierzchni urządzenia oraz wytrącający się magnez i wapń z wody.
Nie można prasować ubrań przypalonym żelazkiem! W przeciwnym wypadku brud przeniesie się na prasowane ubrania. Poznaj domowe sposoby na wyczyszczenie tafli tego sprzętu. Wszystko, czego potrzebujesz, masz w szafce kuchennej.
Tafla żelazka robi się brudna od spalenizny głównie ze względu na osadzenie minerałów, szczególnie przy używaniu wody z kranu zamiast destylowanej. Wapń i magnez tworzą twardą powłokę pod wpływem wysokiej temperatury urządzenia.
Zanieczyszczenia na stopie żelazka mogą pojawić się również przez resztki z detergentów albo krochmal używany podczas prania. Ulegają one przyklejaniu do powierzchni urządzenia, powodując przypalenia.
Powierzchnię teflonową żelazka można wyczyścić kwaskiem cytrynowym. Skutecznie rozpuszcza kamień i inne osady z minerałów. Wystarczy wymieszać go z wodą do konsystencji pasty. Tak przygotowaną mieszankę wcieramy w stopę urządzenia i pozostawiamy ją na kilka minut. Po tym czasie usuwamy zabrudzenia miękką ściereczką.
Innym sposobem na usunięcie spalenizny z żelazka jest zastosowanie soli kuchennej. W mig doczyści zabrudzenia, jednak musimy uważać, aby kryształki nie porysowały teflonowej powierzchni sprzętu.
Przypalone żelazko można też wyczyścić sodą oczyszczoną. W tym przypadku również należy uważać, by nie porysować powierzchni pokrytej teflonem. Ten produkt kuchenny skutecznie usuwa nie tylko spaleniznę, ale też inne, uporczywe zanieczyszczenia.
Pamiętaj, aby po każdym czyszczeniu dokładnie wypłukać żelazko, usuwając resztki użytego środka czyszczącego. Regularne konserwowanie urządzenia pozwoli uniknąć problemów z przypaleniami w przyszłości.
Zobacz też:
Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle