Reklama
Reklama

Przetrzyj tym ekran telewizora, a kurz nie będzie na nim osiadał

Często mamy wrażenie, że telewizor działa jak magnes na kurz. Brudny ekran utrudnia oglądanie programów, pogarszając jakość obrazu. Przy tym nie wygląda to zbyt estetycznie. Można jednak zaradzić temu problemowi. Dowiedz się, jak i czym czyścić ekran telewizora, aby nie osiadał na nim kurz.

Czym czyścić ekran telewizora, by nie osiadał na nim kurz?  

Telewizor to delikatne urządzenie i nie każdy preparat nadaje się do jego czyszczenia. Nie zawsze jest dobrym pomysłem przecieranie go płynem do naczyń czy szyb. W żadnym wypadku nie traktuj sprzętu aerozolem do mebli. Z reguły zawierają one środki nabłyszczające, które mogą uszkodzić matrycę.  

Delikatne ekrany LED czy LCD wymagają wyjątkowego traktowania. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne płyny i miękkie ściereczki z mikrofibry do ich czyszczenia. Płyny często zawierają środki antystatyczne, które zapobiegną osiadaniu kurzu na ekranie telewizora. Nie używaj ich jednak bezpośrednio na odbiornik, spryskaj nimi ściereczkę.  

Jeszcze innego czyszczenia z kurzu wymagają ekrany OLED. Są one pokryte warstwą antyrefleksyjną, którą łatwo uszkodzić. Dlatego należy je czyścić krótko, a szmatkę zwilżać tylko w wyjątkowych przypadkach.  

Jest też domowy sposobów na to, by na ekranie telewizora nie osiadał kurz. Po jego wyczyszczeniu zrób roztwór z odrobiny wody destylowanej i octu w proporcji pół na pół. Lekko zwilż nim ściereczkę i delikatnie przetrzyj ekran. 

Czyszczenie telewizora - nie tylko ekran 

Telewizor, jak każdy inny sprzęt, wymaga regularnego czyszczenia. Przedłuży to jego żywotność. W tym celu najpierw odłącz go od prądu. Następnie dokładnie oczyść wszelkie otwory i wejścia, używając do tego patyczków higienicznych. W ten sam sposób wyczyść wszelkie zagięcia i zagłębienia. Do czyszczenia wejść i wyjść możesz użyć sprężonego powietrza.  

Obudowę telewizora możesz wyczyścić ściereczką zwilżoną wodą z płynem do naczyń. Większe skupiska kurzu na przykład z tyłu odbiornika możesz usunąć odkurzaczem z miękką szczotką. Zanim podłączysz telewizor znów do prądu, pozwól mu dokładnie obeschnąć.  

Szmatki z mikrofibry, których używasz, powinny być czyste. Szczególnie ostrożnie ścieraj zabrudzenia w okolicach wejść i otworów. Chodzi o to, by przecierając odbiornik nie wepchnąć do nich dodatkowego kurzu i brudu.  

Czytaj też: Szyba piekarnika jest brudna od tłuszczu? Wyczyścisz ją szybko i bez szorowania

Tego nie rób podczas czyszczenia ekranu telewizora 

Zdarza się, szczególnie w mieszkaniach, w których są dzieci, że ekran telewizora jest wyjątkowo brudny. Odciśnięte palce, resztki jedzenia, zacieki z soku mogą skutecznie utrudnić oglądanie filmów czy programów.  

Niech cię jednak nie kusi, by do czyszczenia ekranu telewizora wykorzystywać twardą ściereczkę. Może to całkowicie zniszczyć ekran. Z tego samego powodu nie używaj noża do zeskrobywania zaschniętych potraw. Lepiej sprawdzi się zwilżona letnią wodą ściereczka. Używaj jej tylko na tym fragmencie ekranu, gdzie jest to konieczne. Jego delikatnej powierzchni zaszkodzić mogą nawet papierowe ręczniki, których zazwyczaj używamy do mycia okien.  


Zobacz też:

Dodaj do kawy i zmiksuj. Skutecznie budzi i dodaje energii

​Nie wyrzucaj butelki po keczupie. Wykorzystaj ją do smażenia naleśników

Dodaj odrobinę do wody i umyj nią podłogę. Mrówki nie wejdą do domu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie | sprzątanie