Reklama
Reklama

Przed zakupem spójrz na metkę. Tych materiałów lepiej nie nosić

W sklepach dostępny jest szeroki wybór ubrań, które stworzone są z różnorodnych materiałów. Ich skład często pozostawia jednak wiele do życzenia. Dobrze więc przed zakupem danego ubrania zweryfikować jego metkę i przede wszystkim wiedzieć, jakich materiałów lepiej unikać. Z niektórych w szczególności warto zrezygnować. O których dokładnie mowa? 

Często przy wyborze ubrań kierujemy się panującymi trendami, ciekawym wzorem bądź krojem. Niestety zazwyczaj materiał, z jakiego wykonany jest ciuch, pozostaje na daleko rzędnej pozycji. A szkoda, ponieważ to właśnie od niego zależy komfort noszenia odzieży, a także długowieczność ulubionego ubrania. Z jakich materiałów lepiej zrezygnować? 

Materiał, z którego wykonane jest ubranie, ma ogromne znaczenie

Liczne badania, które zostały przeprowadzone w ostatnich latach, wykazują, że noszenie ubrań z wybranych materiałów wpływa nie tylko na komfort, ale również i na zdrowie. Niektóre substancje obecne w materiałach wchłaniają się przez skórę do organizmu, a mówi się o nich, że mogą być toksyczne i niebezpieczne.  

Co więcej, materiał, z którego jest wykonane dane ubranie, wpływa na ich stan i trwałość. Wysokiej jakości tkanina to dłuższe życie ulubionej odzieży. Nie warto więc kierować się tylko trendami, ale również i kwestiami technicznymi. W końcu warto kupować ubrania, które posłużą dłużej niż zaledwie kilka miesięcy.  

Robiąc więc zakupy, zawsze warto sprawdzać skład danego materiału. Taka informacja zazwyczaj znajduje się na metce. To tak samo, jak z kupnem produktów spożywczych bądź kosmetyków. W takim przypadku skład również jest ważny i zazwyczaj jest sprawdzany. To samo warto robić z odzieżą. W wyniku takich działań szafa będzie składać się z wysokiej jakości ubrań, a komfort ich noszenia będzie o wiele większy.  

Zobacz również: Oczka w rajstopach to już przeszłość. Ten sposób działa lepiej, niż zamrażalnik

Jakich materiałów unikać?  

To, z czego wykonane jest ubranie, ma ogromne znaczenie. Decyduje to między innymi o komforcie noszenia. Mowa tutaj między innymi o tym, czy skóra w danym ubraniu będzie się pocić bądź czy sweter będzie grzał zimą. Jest to niezwykle ważne, wobec czego są pewne materiały, których lepiej unikać. 

  • Poliester — mówi się, że poliester może znajdować się w nawet 60% nowych wyrobów tekstylnych. Ubrania wykonane z niego przekonują przede wszystkim niską ceną i dość dobrą trwałością. Niestety ten materiał "nie oddycha", przez co skóra się w nim poci. Dodatkowo łatwo się elektryzuje, bywa nieprzyjemny dla skóry, a także jego pochodzenie i skład są wątpliwe. 
  • Poliamid — inaczej zwany nylonem, wykazuje zbliżone właściwości do poliestru. Wykonane z niego ubrania szybko się mechacą i blakną na Słońcu. Tak jak w przypadku poliestru, poliamid się elektryzuje i nie przepuszcza powietrza. Nie wchłania potu, przez co przyczynia się do powstawania nieprzyjemnego zapachu.  
  • Akryl — niektóre syntetyczne materiały obok wad posiadają jakiekolwiek zalety, tutaj jednak takich nie ma. Nie przepuszcza powietrza, a więc akrylowe swetry to największa zmora podczas zimy. Co więcej, nie grzeje, a przy tym nie posiada cennych właściwości odprowadzających wilgoć. Jego noszenie nie jest więc komfortowe, dlatego warto unikać ubrań, które w składzie posiadają akryl.  

Zobacz też:

Dodaj odrobinę do wody i umyj nią podłogę. Mrówki nie wejdą do domu

Ekran telewizora czyść tylko w ten sposób. Kurz przestanie na nim osiadać

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy