Reklama
Reklama

Posyp ziemniaka solą i nasmaruj dziecięce sanki. Uciążliwy problem szybko zniknie

Zima to czas szaleństw na śniegu. Ze spadku temperatury i opadów białego puchu najbardziej cieszą się dzieci, które mogą lepić bałwany i jeździć na sankach. Używane do zabawy sanki mogą być plastikowe, drewniane lub metalowe. Niewątpliwie te ostatnie są najbardziej wytrzymałe, ale by mogły służyć przez długie lata, a nawet przechodzić z pokolenia na pokolenie, trzeba je odpowiednio konserwować. Co zrobić, gdy pojawi się na nich rdza? Podpowiadamy.

Sanki służą do poruszania się po śniegu lub lodzie. Większe sanie to pojazd zaprzęgowy na płozach, który mogą ciągnąć na przykład konie. Mniejsze sanki służą z kolei do zabawy, choć można też uprawiać w nich saneczkarstwo, a więc sport zimowy. Co zrobić, by utrzymać metalowe sanki w dobrym stanie? Podpowiadamy, jak o nie dbać i czego użyć, by pozbyć się ewentualnej rdzy.

Sanki z metalu — jak pozbyć się rdzy?

Dziecięce sanki dawniej były ciężkie, ale za to bardzo wytrzymałe. Te nowoczesne, plastikowe wersje są z pewnością lżejsze, ale też szybciej ulegają uszkodzeniom. Trudno się więc dziwić, że metalowe sanki cieszą się ciągle popularnością. 

Z czasem może się jednak na nich pojawić rdza, która nie tylko wpływa na estetykę, ale też może utrudniać poruszanie się po śniegu. Rdza na płozach nie oznacza jednak, że sanki trzeba wyrzucić, o czym wiedziały nasze mamy i babcie. Można się jej bowiem łatwo pozbyć, używając sody oczyszczonej, octu lub przepołowionego ziemniaka z solą.

Czytaj też: Obierz ziemniaki i włóż do butów na noc. Rano nie będzie śladu po uciążliwym problemie 

Rdza na sankach. Tego użyj, by ją usunąć

Konserwacja sanek jest potrzebna, by przetrwały długi czas i należycie spełniały swoją rolę. Warto je przecierać i osuszać po każdym użyciu. Co ciekawe, w pozbyciu się rdzy mogą pomóc ziemniaki. W ich bulwach znajduje się kwas szczawiowy, który poradzi sobie z rdzą i innymi, mocnymi zabrudzeniami. Wystarczy przeciąć ziemniaka na pół, posypać solą, a następnie wyczyścić nim zardzewiałą powierzchnię. W ten sposób można zresztą nie tylko oczyścić płozy, lecz także sztućce.

Innym sposobem na pozbycie się rdzy jest wykorzystanie octu. Wystarczy zanurzyć ręcznik papierowy w occie, położyć go na zardzewiałych płozach i pozostawić na kilka godzin lub nawet na całą noc. Po upływie tego czasu rdza sama powinna odchodzić z metalowej powierzchni.

Jeśli zaś wymieszamy wodę z sodą oczyszczoną w proporcji 1:1, uzyskamy pastę, która również poradzi sobie z objawami korozji. Pastę wystarczy nałożyć na rdzę, pozostawić na dwie godziny, a po tym czasie zetrzeć suchą, czystą gąbką. 

Zobacz też:

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle

Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki