Reklama
Reklama

Posyp dywan, a później idź go wytrzepać. Będzie wyglądał, jak nowy

Dywan warto trzepać od dwóch do czterech razy w roku. Pozwala to zachować go w dobrej formie. Warto podjąć się tego działania zawsze, gdy skłania do tego jego stan. Jeśli zaś w domu mieszka alergik, takie dokładne oczyszczanie dywanu powinno mieć miejsce co najmniej raz w miesiącu. Istnieje sposób, by szybciej pozbyć się z chodnika wszelkich zanieczyszczeń. Warto wykorzystać w tym celu sodę oczyszczoną. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zwłaszcza przed świętami i w czasie wiosennych porządków wiele osób przypomina sobie, że dobrze byłoby wytrzepać chodnik. Istnieje sposób, by jeszcze sprawniej go odświeżyć i usunąć z niego piasek czy kurz. Pomocna może się okazać... soda oczyszczona. Jak jej użyć i dlaczego warto?

Trzepanie dywanu — po co to robić i w jaki sposób?

Trzepanie dywanu to zabieg, który pomaga dokładnie oczyścić go z kurzu, piasku i innych zabrudzeń. Obecnie jest mniej popularny, niż dawniej. Częściej bowiem po prostu go odkurzamy. Trzepanie dywanu umożliwia jednak dokładniejsze pozbycie się zabrudzeń, bez konieczności jego prania. W czasie tej czynności wtłaczane powietrze pomaga też odświeżyć dywan i przedłużyć jego zdatność do użytku.

By dobrze wytrzepać dywan, należy uderzać w niego trzepaczką szybkimi pociągnięciami, kierując się od góry do dołu. Warto zacząć od lewej strony, a następnie przewrócić dywan na stronę prawą. W czasie oklepywania nie tylko pozbywamy się piasku, sierści czy włosów, ale też podbijamy włosie, dzięki czemu dywan od razu wygląda bardziej estetycznie. 

Czytaj też: Planujesz czyszczenie lamp? Sprawdź, jak prawidłowo umyć klosze i ich nie uszkodzić 

Użyj tego przed trzepaniem dywanu. Szybciej pozbędziesz się brudu

Jeszcze przed wytrzepaniem dywanu warto posypać go sodą oczyszczoną. Wystarczy wysypać na dywan 10 łyżek tego produktu, a następnie rozprowadzić go po chodniku przy pomocy szczotki. Zostawiamy go następnie na około godzinę i dopiero po tym czasie przystępujemy do pracy.

Soda oczyszczona działa antybakteryjnie, a także dba o kolory, dzięki czemu dywan będzie po trzepaniu odświeżony i idealnie czysty. Soda zapobiegnie blaknięciu jego barw, a w dodatku pochłonie ewentualne, brzydkie zapachy. Po wytrzepaniu dywanu efekt będzie od razu zauważalny. Stanie się on bowiem czystszy i będzie wyraźnie odświeżony. To idealna metoda, by pozbyć się z niego wszelkich zabrudzeń. 

Zobacz też:

Z wygody popełniasz ten błąd na stacji benzynowej? Dużo ryzykujesz

Nasącz tym ręcznik papierowy i umieść pod uszczelką. Zapomnisz o brzydkim zapachu z pralki

To najzdrowsza przyprawa świata. We Włoszech jest w każdym daniu, w Polsce mało popularna

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | sprzątanie | domowe sposoby | triki