Planujesz czyszczenie lamp? Sprawdź, jak prawidłowo umyć klosze i ich nie uszkodzić
Czyszczenie lamp powinno być przeprowadzane regularnie. Niestety, wiele osób o tym zapomina. Oryginalne formy lamp czy nietypowe materiały, z jakich je wykonano, nie ułatwiają sprawy. Wiele osób po prostu nie wie, jak bezpiecznie wyczyścić lampy. Podpowiadamy, jak to poprawnie zrobić.
Czyszczenie lampy może być zadaniem skomplikowanym. Wszystko zależy od jej konstrukcji, która może być prostsza lub pełna nietypowych załamań, wyżłobień czy otworów. Oryginalna forma lampy czy jej klosza dodaje uroku przestrzeni, jednak może sprawiać kłopot w czasie sprzątania.
Niewątpliwie jednak oświetlenie również należy regularnie oczyszczać z kurzu, by nie wpływał on negatywnie na zdrowie domowników i nie zmniejszał natężenia światła, gdy oblepi żarówkę. Czyste, świeże lampy prezentują się też po prostu bardziej estetycznie. Jak jednak prawidłowo je myć?
Przed podjęciem się czyszczenia i szorowania lamp, należy najpierw każdą z nich odłączyć od sieci elektrycznej. To ważne — należy zawsze w pierwszej kolejności zadbać o własne bezpieczeństwo. Następnie można przystąpić do dzieła. Klosze, w które zwykle wyposażone są lampy, przeważnie wykonane są ze szkła lub kryształu. Najlepiej więc czyścić je w rękawiczkach, by nie zostawić śladów na gładkiej powierzchni.
Czyszczenie klosza zaczynamy od przetarcia go szmatką, namoczoną w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub szarego mydła. Następnie przecieramy go ściereczką z mikrofibry, nasączoną wodą z octem lub płynem do mycia szyb i dokładnie polerujemy. Klosz można zamontować na lampie, gdy będzie już suchy.
Czytaj też: Mydło w kostce ma więcej zastosowań, niż myślisz. Przyda się podczas prasowania i remontu
Lampy mogą być wykonane z różnych tworzyw. Jeśli będą plastikowe, tak naprawdę można je myć dowolnym środkiem polerującym lub nabłyszczającym. Gorzej jeśli lampy mają abażur wykonany z wikliny, słomy, materiału lub papieru. Wówczas należy zastosować odpowiednie produkty czyszczące.
W przypadku wikliny sprawdzi się woda z sodą oczyszczoną. W przypadku słomy woda z solą kuchenną. Abażury z papieru trzeba czyścić na sucho - gumową ściereczką lub miotełką do kurzu. Z kolei abażury z materiału można zdjąć i zanurzyć w wodzie z płynem do mycia naczyń. Nie namaczajmy ich jednak i absolutnie nie wrzucajmy do pralki.
Okablowanie lamp i drewniane elementy można oczyścić miotełką do kurzu. Metal można ewentualnie przetrzeć na mokro, ale tylko w razie potrzeby. Z kolei żarówki można po wykręceniu przetrzeć szmatką lub gąbką z dodatkiem delikatnego detergentu. Następnie osuszamy je papierowym ręcznikiem i gdy będą już suche, ponownie wkręcamy.
Zobacz też:
Więcej nie kupisz kostek do zmywarki. Zrobisz je za grosze w domu, a naczynia będą lśnić
Tak samodzielnie odpowietrzysz kaloryfer. Nie musisz wzywać fachowca
Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki