Nie masz w domu klimatyzacji i ciężko ci znieść upał? Przed wysoką temperaturą trudno umknąć, gdyż nawet w pomieszczeniu możemy ją odczuwać. Na szczęście istnieją domowe sposoby na schłodzenie powietrza we wnętrzu. Sprawdź, jak wykonać domowy klimatyzator.
Spis treści:
- Domowe sposoby na upał. Co zrobić, by w domu było chłodniej?
- Domowy klimatyzator na lato. Wystarczy postawić to przed wiatrakiem
Domowe sposoby na upał. Co zrobić, by w domu było chłodniej?
Podczas upałów szukamy wszelkich sposobów, by nieco się ochłodzić. Najważniejsze jest zawsze odpowiednie nawadnianie organizmu, ponieważ wysokie temperatury sprawiają, że mocniej się pocimy. W ten sposób ciało radzi sobie z upałem, zapobiegając tym samym przegrzaniu.
Drugi mechanizm termoregulacji to rozszerzanie naczyń krwionośnych. Gdy naczynia krwionośne w skórze rozszerzają się, większy przepływ krwi idzie z wnętrza ciała na jego powierzchnię. Dzięki temu organizm oddaje ciepło do otoczenia.
Trzeba jednak pomóc samemu sobie, schładzając ciało, gdy jest nam gorąco. Kto nie ma w domu klimatyzacji, może posłużyć się pewnymi domowymi sposobami, by ochłodzić powietrze w pomieszczeniu. Można na przykład wykonać prosty, domowy klimatyzator i to bez żadnych zdolności konstruktorskich. Wystarczy miska z lodem lub butelka wypełniona lodem i solą.
Domowy klimatyzator na lato. Wystarczy postawić to przed wiatrakiem
Klimatyzator domowej roboty można z łatwością przygotować przy użyciu zwykłej, plastikowej butelki. Trzeba ją wypełnić w 70% wodą i w 10% solą kamienną. Pozostałe 20% powinien wypełnić lód. Butelkę wystarczy umieścić w misce i ustawić przed włączonym wiatrakiem w taki sposób, by owiewało ją powietrze.
Dzięki temu w pomieszczeniu zrobi się rześko i wyraźnie chłodniej. Butelkę można dowolną liczbę razy zamrażać, by pomagała ochłodzić wnętrze podczas upału. Można też po prostu ustawić przed wiatrakiem miskę z lodem. Najlepiej, by była metalowa lub szklana.
Do miski z lodem należy wsypać grubą sól kuchenną lub kamienną. Sól obniża temperaturę topnienia wody, dzięki czemu lód robi się znacznie zimniejszy i wolniej się topi. Ostatni krok to skierowanie wiatraka w taki sposób, by owiewał bezpośrednio powierzchnię miski. Wiatrak będzie dmuchać na lód, a topniejące kostki schłodzą powietrze, które następnie będzie rozprowadzane po pomieszczeniu.


