Reklama
Reklama

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

Pająki przenoszą się do domów, gdy nastają chłody lub upały. Szukają dogodnego miejsca do życia i owadów, którymi mogą się żywić. Mało kto z nas lubi jednak pająki i chciałby mieć w domu podobnych, nieproszonych gości. Na szczęście istnieją skuteczne, domowe sposoby, dzięki którym można je odstraszyć. Pomogą w tym rośliny.

Pająki to pajęczaki, które spotykamy nie tylko w ogrodach czy lasach, ale również w naszych domach. Zwłaszcza kątnik domowy jest pająkiem niezwykle często spotykanym w siedzibach ludzkich — ukrywa się w szafkach czy w kątach ciemnych pomieszczeń. Nie jest jednak mile widzianym gościem. Na szczęście istnieją rośliny, które skutecznie odstraszą pająki, zapobiegając ich przedostaniu się do środka. Jakie to gatunki?

Jakie rośliny odstraszają pająki? Tego zapachu nie lubią

Niektóre rośliny działają odstraszająco na pająki. Trzeba tylko wybrać odpowiednie gatunki i umieścić je we właściwych miejscach — na przykład w pobliżu drzwi i okien, którymi pająki mogłyby dostać się do środka. Rośliny te można uprawiać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, na przykład stawiając je w doniczkach na parapecie czy na schodach przed wejściem.

Pająki nie lubią między innymi zapachu bazylii. Wszystkie jej odmiany mają silny zapach, który działa na nie odstraszająco. Warto pamiętać, że roślina ta jest wrażliwa na zimno. Najlepsze będzie dla niej ciepłe, słoneczne stanowisko i miejsce osłonięte przed wiatrem. Plusem jej uprawy będzie nie tylko przyjemny dla ludzi zapach, ale też możliwość wykorzystania świeżych listków w kuchni. 

Czytaj też: Pijesz taką kawę? Nie dziw się, że ma mało aromatu 

Jakie zapachy odstraszają pająki? Wybierz te rośliny

Lawenda ma przyjemny, relaksujący zapach, jednak na pająki działa odstraszająco. Ta roślina z rodziny jasnotowatych może trafić zarówno bezpośrednio do ziemi, jak i do doniczki. Zawarty w niej olejek eteryczny odstrasza również inne owady, w tym komary, muchy i kleszcze.

Podobnie działa rozmaryn, który również należy do rodziny jasnotowatych. Jest to roślina niezwykle aromatyczna, dzięki czemu znalazła zastosowanie w kuchni. Współgra zarówno z mięsem, warzywami, jak i daniami z grilla. Jako roślina wieloletnia rozmaryn przetrwa jednak tylko wówczas, gdy na zimę trafi do pomieszczenia. Można go w nim uprawiać przez cały rok, jeśli tylko zapewni się mu odpowiednio dużo światła. Pająki bardzo nie lubią zapachu rozmarynu, który jednocześnie jest niezwykle przyjemny dla ludzi. 

Zobacz też:

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle

Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki