Reklama
Reklama

Polacy nie mają pojęcia, że ta roślina może być toksyczna. Rośnie w wielu ogrodach

W Polskich lasach, na łąkach, a nawet w ogrodach rosną często rośliny, które wyglądają uroczo lub całkiem niepozornie, a jednocześnie są niezwykle niebezpieczne. Jedną z najpopularniejszych, a przy tym toksycznych roślin jest cis pospolity. Co warto o nim wiedzieć i czego jeszcze powinniśmy się wystrzegać?

W Polsce jest wiele roślin, które wyglądają dość niewinnie, jednak w rzeczywistości mogą być bardzo niebezpieczne. Dlatego właśnie nie powinniśmy zrywać i wykorzystywać tych z nich, których nie znamy lub mamy problemy z ich rozpoznaniem. Wśród tych najbardziej toksycznych jest cis pospolity, który w dodatku widywany jest w wielu ogrodach. Dlaczego to roślina uznawana za groźną i na co jeszcze trzeba uważać?

Trujący cis pospolity. Lepiej trzymaj się od niego z daleka

Cis zwyczajny, czyli cis pospolity, widywany jest w wielu ogrodach. To wiecznie zielone drzewo iglaste lub duży krzew, należący do rodziny cisowatych. Rośnie naturalnie w Europie, zachodniej części Azji i w północnej części Afryki. Choć rzeczywiście prezentuje się bardzo ładnie, wszystkie części tej rośliny są trujące. Chodzi tu zarówno o igły, jak i gałęzie.

Co ciekawe, toksycznych substancji nie zawierają owoce, jednak ich pestki nie są już jadalne. Jeśli ktoś zje jakąkolwiek toksyczną część cisa, może się u niego pojawić ból brzucha, biegunka, wymioty, a nawet problemy z sercem. Ekstremalną konsekwencją jego spożycia jest zgon. Roślin, które są szkodliwe, jest jednak w Polsce znacznie więcej. 

Czytaj też: Ta zdrowa i smaczna roślina porasta łąki, a większość osób uważa ją za chwast 

Trujące rośliny w Polsce. Tych gatunków unikaj

Dziko rosnący mak jest trujący od łodygi aż po płatki. Po jego zerwaniu czy dotknięciu szybko umyjmy ręce i absolutnie nie spożywajmy rośliny. Niebezpieczny jest też pokrzyk wilcza jagoda, którego owoce są trujące. Dzieciom wystarczy zjedzenie czterech jagód, a dorosłym osobom około dziesięciu, by wszystko zakończyło się tragicznie.

Na terenie polskich gór można z kolei natrafić na tojad szkarłatny, którego nawet kontakt ze skórą może mieć przykre konsekwencje. Objawy zatrucia to między innymi ból brzucha, drętwienie, paraliż oraz stany lękowe. W skrajnych przypadkach dochodzi do paraliżu mięśni oddechowych lub serca, co doprowadza do zgonu.

Toksyczny dla człowieka jest także szczwół plamisty i szalej błotny, znany jako cykuta. Zatrucie cykutą może nastąpić również przez styczność ze skórą. Jak zatem widać, na polskich łąkach i w lasach rośnie wiele roślin, które lepiej omijać z daleka. 

Zobacz też:

Buty ślizgają się na śniegu i lodzie? Spryskaj je tym, a unikniesz upadku

Zaklej pomidory taśmą w ten sposób, a się nie zepsują. Będą świeże przez 2 tygodnie

Nazywają ją “czarnym klejnotem kuchni”. W Polsce rzadko jedzona, choć ma mnóstwo zalet

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: krzewy | drzewa | działka