Podgrzewasz jedzenie w mikrofalówce w ten sposób? Popełniasz ten błąd, co większość osób
Wiele osób nie wyobraża sobie kuchni bez mikrofalówki. Dzięki temu urządzeniu w mig podgrzejemy jedzenie bez konieczności brudzenia garnków czy używania piekarnika. Mimo że kuchenka mikrofalowa jest bardzo popularna, to jednak mało kto poprawnie jej używa. Co zatem zrobić, żeby podgrzane posiłki były smaczniejsze? Sprawdź już teraz.
W natłoku codziennych obowiązków wiele osób przygotowuje dania na kilka dni. Żeby zaoszczędzić czas, wrzucają je do mikrofalówki, co sprawia, że potrawy stają się ciepłe w błyskawicznym tempie. Niestety w trakcie tej czynności możemy popełnić multum błędów. Zacznij poprawnie korzystać z urządzenia i popraw smak swoich posiłków.
Korzystanie z mikrofalówki to wygodne rozwiązanie i sposób na szybki obiad. Podgrzewanie jedzenia w garnku lub piekarniku jest o wiele bardziej czasochłonne. Do jakich pojemników musimy włożyć danie przed umieszczeniem go w kuchence mikrofalowej?
Posiłki trzeba podgrzewać w specjalnych pojemnikach. Muszą posiadać one oznaczenie "microwave oven save". Takie naczynia zazwyczaj wykonane są z polipropylenu. Jak je rozpoznać?
Spójrzmy na spód pojemników. Będzie znajdować się tam oznaczenie "PP". Używajmy tylko tak oznaczonych naczyń, ponieważ mamy pewność, że nie ulegną uszkodzeniu.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Gąbka do naczyń w zamrażarce — po co wkładać, jakie korzyści, czy działa
Podgrzewając danie, pamiętajmy, że nie każde opakowanie czy naczynie można umieścić w kuchence mikrofalowej. Do mikrofalówki nie wkładamy:
- metalowych naczyń oraz sztućców;
- folii aluminiowej;
- papierowych toreb.
Zalecamy również, aby nie umieszczać w tym urządzeniu szczelnie zamkniętych pojemników. Wzrastające ciśnienie nie ma gdzie się rozprężyć, co może doprowadzić do nagłego i gwałtownego otwarcia naczynia, a w skrajnych przypadkach nawet do jego rozerwania. Należy zatem delikatnie uchylić wieczko.
Nie każdy umieszcza w mikrofalówce przykryty pojemnik z jedzeniem. Okazuje się, że warto to robić w celu poprawienia smaku potraw. Oczywiście nie zapominajmy o lekkim uchyleniu wieczka. Podgrzewanie pod przykryciem sprawi, że dania będą bardziej soczyste, ponieważ woda nie wyparuje z nich.
Jeśli natomiast podgrzewamy ryż lub ziemniaki, to polecamy dolanie wody, aby te dodatki obiadowe nie były zbyt suche. Dodatkową wskazówką jest czas podgrzewania – powinien on być trochę dłuższy w przypadku jedzenia wyciągniętego prosto z lodówki.
Zobacz też:
Babcia zawsze podawała mi go na przeziębienie. Piję przez całą jesień i nie choruję
Wyglądają jak rydze, lecz są niejadalne. W ten sposób je odróżnisz
Uważaj na tego grzyba. Gdy trafi do garnka, całkiem zepsuje smak zupy