Reklama
Reklama

Planujesz wycieczkę rowerową? Zrób to z siodełkiem, by poprawić komfort jazdy

Coraz cieplejsze dni oraz zbliżająca się majówka, sprawiają, że planujemy już wycieczki rowerowe. Zanim jednak wsiądziemy pierwszy raz na rower, powinniśmy odpowiednio ustawić nasze siodełko, dzięki czemu nie będziemy odczuwali dyskomfortu. Sprawdź, jak je wyregulować i na co zwrócić uwagę, by jazda była dla nas przyjemna i bezbolesna.

Wycieczki rowerowe to świetna forma spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. Często jednak po długiej jeździe odczuwamy ból i dyskomfort. Okazuje się, że możemy temu zapobiec poprzez odpowiednie wyregulowanie siodełka. Podpowiadamy, jak je ustawić, aby pierwsza jazda po zimie była ekscytująca i przyjemna.

W jaki sposób ustawić siodełko w rowerze? Dzięki temu nie odczujesz bólu nawet po kilku godzinach jazdy

Po wyciągnięciu z piwnicy roweru po zimie pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, jest dokładne sprawdzenie jego stanu, a następnie ustawienie siodełka. Podobnie jest w przypadku, gdy kupiliśmy nowy rower.

Ustawiając odpowiednio siodełko, możemy nie tylko regulować wysokość siedzenia, ale także, co jest kluczowe dla naszego komfortu, ustawić jego nachylenie. Jeden z użytkowników TikToka wytłumaczył, jak ustawić ten element roweru. Otóż chcąc zmienić nachylenie siodełka, musimy sięgnąć po gimbus, który pomoże nam poluzować śrubę. W momencie, gdy siodełko jest już ruchome, możemy rozpocząć jego ustawianie.

Autor poradnika zaleca skierowanie siodełka dziobem w dół, co ma zapobiec bólowi podczas jazdy. Następnie ustawiamy pożądaną wysokości i przykręcamy ponownie śrubę. Warto jednak samodzielnie posprawdzać różne ustawienia tak, by znaleźć to najbardziej wygodne. Pamiętajmy także, aby wysokość siodełka była ustawiano tak, by siedząc na nim i wyprostowując nogę do linii prostej, nasza pięta znajdowała się na pedale. Wtedy mamy pewność, że nie siedzimy ani zbyt nisko, ani zbyt wysoko.

Czytaj również: Chcesz uniknąć wysokiego mandatu? Upewnij się, że twój rower jest przygotowany na wiosnę

Jaka pozycja jest najlepsza do jazdy na rowerze? Zadbaj o swoje ciało dzięki odpowiedniej postawie

Nie tylko prawidłowe ustawienie siodełka jest ważne podczas jazdy rowerem. Okazuje się bowiem, że równie kluczowa jest odpowiednia postawa naszego ciała, ponieważ przy dłuższych wycieczkach i nieprawidłowej pozycji, szybko poczujemy ból pleców oraz ud, co przełoży się na spory dyskomfort.

Warto więc wiedzieć, jaką postawę przybrać podczas jazdy, aby zniwelować to uczucie. Korzystając z roweru górskiego, powinniśmy pochylać plecy do przodu. Natomiast w przypadku rowerów miejskich, lepiej sprawdzi się siedzenie prosto lub w lekkim nachyleniu do tyłu. Dzięki zachowaniu właściwej postawy, nasze ciało nie będzie tak obolałe po długich trasach rowerowych.


Zobacz też:

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

Grzybiarze są w siódmym niebie. Zaczął się sezon na te żółte grzyby

​Te prezenty na Dzień Matki spodobają się każdej mamie. Pospiesz się, czasu zostało niewiele

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki