Reklama
Reklama

Chcesz uniknąć wysokiego mandatu? Upewnij się, że twój rower jest przygotowany na wiosnę

Coraz cieplejsze dni sprawiają, że wiele osób wyciąga swoje rowery. Jednak zanim udamy się na pierwszą przejażdżkę w tym roku, musimy sprawdzić, czy nasz rower jest w pełni wyposażony i zbadać jego stan techniczny. Dzięki temu nie tylko zadbamy o swoje bezpieczeństwo, ale i o swój portfel, ponieważ kary finansowe za brak niektórych elementów mogą być naprawdę wysokie. Sprawdź, co musi posiadać twój rower.

Marzec to miesiąc, podczas którego wiele osób decyduje się na pierwsze wycieczki rowerowe. Jednak zanim wsiądziemy na nasz jednoślad, musimy sprawdzić, czy posiada on wszystkie niezbędne elementy i czy są one sprawne. Dowiedz się, co powinno zawierać podstawowe wyposażenie roweru.

Stan techniczny roweru. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Zaleca się, aby rower serwisować co najmniej dwa razy w roku - przed rozpoczęciem sezonu oraz po jego zakończeniu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz pojazd jest sprawny i bezpieczny do jazdy.

Dodatkowo, zanim wyruszymy na pierwszą przejażdżkę, musimy upewnić się, że posiadamy podstawowe wyposażenie roweru, które jest obowiązkowe dla każdego rowerzysty. W jego skład wchodzi:

  • Co najmniej jeden sprawny hamulec - nasz rower musi posiadać chociaż jeden sprawny hamulec. Oczywiście nie powinniśmy się ograniczać tylko do jednej sprawnej sztuki i warto posiadać dwa działające hamulce, które pozwolą nam odpowiednio szybko zareagować podczas niespodziewanej sytuacji.
  • Dzwonek lub inny ostrzegawczy sygnał dźwiękowy - każdy rower zobowiązany jest do posiadania dzwonka lub innego sygnału ostrzegawczego o nieprzeraźliwym dźwięku. W ustawie nie zostało dokładnie określone, jak powinniśmy interpretować to określenie, więc najlepiej postawić na tradycyjny dzwonek. Dzięki niemu będziemy mogli zasygnalizować naszą obecność w nagłej sytuacji lub ostrzec o zagrożeniu innych uczestników ruchu.
  • Prawidłowe oświetlenie (przód: przynajmniej jedno, białe albo żółte, świecące światłem ciągłym lub migającym. Tył: przynajmniej jedno czerwone światło odblaskowe oraz przynajmniej jedno świecące ciągle lub migająco) -  jednoślad musi być wyposażony w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu oraz jedno światło odblaskowe z tyłu o barwie czerwonej i kształcie innym niż trójkąt, a także jedno czerwone światło pozycyjne. W przypadku, gdy nie posiadamy działającego oświetlenia, nie powinniśmy kontynuować jazdy, nie tylko ze względu na przepisy, ale i własne bezpieczeństwo.

Czytaj również: Przewozisz te rzeczy w samochodzie? Dostaniesz mandat i stracisz dowód rejestracyjny

Jaki mandat nam grozi za brak elementów obowiązkowego wyposażenia roweru?

Musimy zadbać o podstawowe wyposażenie nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale i dlatego, że brak tych elementów wiąże się z karą finansową.

W przypadku, gdy nasz rower nie jest w pełni wyposażony, możemy liczyć się z mandatem się z mandatem od 20 do nawet 500 złotych. Wyjątkiem jest tu element oświetlenia, które w ciągu dnia nie jest wymagany od rowerzysty, jednak po zmroku jego brak podlega już karze grzywny.  

Czy kask rowerowy jest obowiązkowy?

Wiele osób zastanawia się również, czy kask także jest obowiązkiem każdego rowerzysty. Jednak nie zostało to uregulowane prawnie i nie ma takiego przymusu.

Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy go nosić. Ochrona głowy w trakcie jazdy jest niezbędna i pozwala nam zadbać nie tylko o nasze zdrowie, ale i o życie.

Zobacz też:

​To ćwiczenie angażuje setki mięśni. Trenuj 3 razy w tygodniu, a wyrzeźbisz sylwetkę

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

INTERIA.PL