Reklama
Reklama

​Plamy z keczupu się nie sprały? Nie potrzebujesz żadnych detergentów. Wystarczy, że rozwiesisz ubranie w ten sposób

Dla wielu osób czerwone lub tłuste zabrudzenia najczęściej oznaczają konieczność wyrzucenia ubrania do śmieci. Jednak nie należy od razu skreślać ulubionej bluzki czy koszulki, a wystarczy znać sposób na przywrócenie jej do poprzedniego stanu. Sprawdź, jak pozbyć się plam bez użycia detergentów.

Słońce produkuje życiodajne ciepło, energię i światło. Warto wiedzieć, że można wykorzystać jego promienie także do innych celów. Jednym z nich jest pomoc w pozbyciu się plam z keczupu.

Jak pozbyć się czerwonych plam z ubrań?

Kto nie lubi od czasu do czasu zjeść spaghetti, frytek z keczupem czy napić się pysznego soku marchewkowego? Niestety plamy z tych produktów mogą napsuć krwi, gdy będziemy chcieli się ich pozbyć. Szorowanie i używanie drogich środków może w ogóle nie pomóc. Co więcej, jeśli ubranie nie jest białe, nie możemy skorzystać z żadnego detergentu zawierającego substancje wybielające. Na szczęście z pomocą przychodzi nam... słońce.

Wystarczy po praniu wyjąć poplamioną rzecz i rozwiesić ją tak, by padały na nią promienie słoneczne. Pozbycie się zabrudzenia z dyni, marchwi, papryki czy pomidora powinno zająć... 20 minut. Jeśli po tym czasie plama nadal jest lekko widoczna, zostawmy ubranie na kolejne 10 minut. Pamiętajmy jednak, że ciemne i kolorowe ubrania mogą blaknąć, jeśli zbyt długo będą pozostawały w miejscu bezpośredniego nasłonecznienia. Jednak większość plam powinna bez problemu zniknąć po 20 minutach.

Dlaczego słońce pomaga zlikwidować zabrudzenia?

Promienie słoneczne sprawiają, że znika beta-karoten, a to właśnie on jest składnikiem, który znajdziemy w dyni, marchwi, papryce czy pomidorze. Po 20 minutach promienie słoneczne powinny wywabić ten związek chemiczny, a co za tym idzie również plamę. Pamiętajmy jednak, że im świeższe zabrudzenie, tym ten sposób będzie efektywniejszy. Przy starszych plamach czyszczenie może być trudniejsze.

Zobacz też:

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

Wrzucaj do pralki raz w miesiącu. Zapomnisz o wielu problemach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki