Reklama
Reklama

Pierzesz buty w pralce? Koniecznie włóż to do bębna

Buty brudzą się znacznie łatwiej niż inne części garderoby, dlatego utrzymanie ich w czystości bywa trudne i czasochłonne, a nawet niebezpieczne dla materiału. Na szczęście istnieje genialny trik, dzięki któremu pranie butów w pralce będzie skuteczne i bezpieczne. Jak prać buty w pralce, aby ich nie zniszczyć? Sprawdź!

Jakie buty prać w pralce? Zasady są proste

Zacznijmy od tego, że nie wszystkie buty nadają się do prania. W pralce nie powinno się prać butów skórzanych. Zniszczeniu podczas prania mogą ulec również buty ozdobione koralikami i cekinami. Modele obuwia tego typu powinny być prane ręcznie w wannie.

Niedobrą praktyką jest pranie w pralce butów klejonych. Woda w połączeniu z wysoką temperaturą mogą rozpuścić klej. W pralce nie powinny znaleźć się również szpilki i buty na obcasie. Ich włożenie do bębna może skutkować uszkodzeniem zarówno pralki, jak i butów.

Buty, które nadają się do prania w pralce to przede wszystkim szyte tenisówki i trampki. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi temperatury oraz wirowania. Odpowiednie informacje można znaleźć w środku butów na metce lub na opakowaniu.

Czytaj również: Chcesz odświeżyć kurtkę przed zimą? Nigdy nie pierz jej w ten sposób

Jak prać buty w pralce? Wrzuć to razem do bębna

Trzeba pamiętać, że butów nie należy prać, wkładając je bezpośrednio do bębna pralki. Aby zabezpieczyć buty przed uszkodzeniami, do pralki należy włożyć ręcznik lub koc. Dzięki temu nasze obuwie nie będzie się odbijać o twarde elementy i tym samym nie dozna uszkodzeń mechanicznych.

Należy pamiętać też, aby przed wypraniem butów w pralce wyjąć wkładkę i umyć ją ręcznie. Wkładki mają często różne membrany oraz włókna antybakteryjne lub antyzapachowe, które mogą ulec uszkodzenie podczas prania mechanicznego.

Ponadto do prania butów w pralce należy użyć małej ilości proszku. Nie zaleca się stosowania płynów zmiękczających tkaniny. Dodatkowo pralka powinna być nastawiona na pranie delikatne w niskiej temperaturze.

Zobacz też:

Nietypowy sposób na odstraszanie os. Mówią, że wystarczy papierowa torba

Dodaj do kawy i zmiksuj. Skutecznie budzi i dodaje energii

​Nie wyrzucaj butelki po keczupie. Wykorzystaj ją do smażenia naleśników

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki