Reklama
Reklama

Niedziele handlowe w grudniu 2023 - wtedy zrobisz zakupy. Co z Wigilią?

W 2023 roku do dyspozycji konsumentów pozostawiono siedem niedziel handlowych. Jednak wiele osób w ostatnich dniach zastanawiało się czy w związku, z tym że niedziela wypada w Wigilię, będzie można zrobić tego dnia zakupy. Posłowie podjęli decyzję i zmienili kalendarz handlowy. Sprawdź, kiedy wypadają niedziele handlowe w grudniu.

Komisje senackie zaakceptowały bez poprawek nowelę dotyczącą handlu w niedziele. Miała ona rozstrzygnąć kwestię dostępności sklepów w niedzielę 24 grudnia, czyli w Wigilię. Wyjaśniamy, kiedy w grudniu będziemy mogli zrobić zakupy.

Zakaz handlu w niedzielę. Co mówi na ten temat ustawa?

Według ustawy wprowadzającej stopniowo zakaz handlu w niedziele, od 2020 r. nie obowiązuje on w siedem niedziel w roku - w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Wobec tego w teorii zakupy w niedzielę 24 grudnia powinny być możliwe.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów nawet i kara ograniczenia wolności.

Czytaj również: Chcesz ozdobić taras na święta? Te lampki sprawdzą się najlepiej

Przyjęto nowelizację. Kiedy zrobimy zakupy przed świętami?

Jednak z racji tego, że w tym roku ostatnia niedziela przed Bożym Narodzeniem przypada w Wigilię, postanowiono nieco zmienić ten zapis. Przyjęto nowelizację ustawy, zgodnie z którą gdy Wigilia przypada w niedzielę, to handel dozwolony jest w dwie niedziele poprzedzające 24 grudnia. W praktyce oznacza to, że w tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

W głosowaniu nad nowelizacją wzięło udział 441 posłów, a za nowelizacją opowiedziało się 429 posłów, nikt nie głosował przeciw, a 12 posłów wstrzymało się od głosu.

Dodano również, że zastosowano to rozwiązanie ze względu na to, że jest to szczególny bożonarodzeniowy czas, będący równocześnie okresem spotkań rodzinnych Polaków. Wobec tego każda Wigilia przypadająca w niedzielę będzie dniem objętym zakazem handlu, wykonywania czynności związanych z handlem, powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Kogo nie dotyczy zakaz handlu w niedziele?

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Wobec tego zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki.

Dodatkowo zakaz handlu nie obowiązuje między innymi w cukierniach, stacjach paliw, w kwiaciarniach czy lodziarniach.

Zobacz też:

Przypalone naczynie żaroodporne znów będzie wyglądać, jak nowe. Wlej to do środka i włóż do piekarnika

Czy poduszki można prać w pralce? Kieruj się tymi zasadami, a posłużą ci przez lata

Gotujesz jajka w ten sposób? To błąd, który pozbawia je wszystkich wartości

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy