Reklama
Reklama

Nie używaj ręczników papierowych w tych sytuacjach. Efekt będzie odwrotny od oczekiwanego

Ręczniki papierowe to bardzo popularne i przydatne produkty, najczęściej znajdujące zastosowanie w kuchni, do wycierania plam czy zabrudzeń. Wiele osób wykorzystuje je także podczas robienia porządków. Zwykle dobrze się sprawdzają, jednak niektórych rzeczy lepiej nimi nie wycierać, jeśli nie chcemy, by uległy uszkodzeniu. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy.

Ręczniki papierowe to niezwykle przydatne w domu produkty. Są chłonne, jednorazowe i wykonane z papieru. Świetnie się sprawdzają również w restauracjach, biurach, szkołach czy na wycieczkach. Ręczniki papierowe różnią się przy tym nie tylko wymiarami i kolorem, ale także gramaturą i liczbą warstw. 

Znajdują szerokie zastosowanie, ale nie do wszystkiego można ich użyć. W niektórych sytuacjach mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc w porządkach. Kiedy lepiej ich nie używać?

Czego nie wycierać ręcznikiem papierowym?

Ręczniki papierowe przydają się nie tylko w kuchni. Zwykle wycieramy nimi naczynia czy blaty, gdy coś nam się wylało. Odsączamy też przy ich pomocy nadmiar tłuszczu z potraw. Wiele osób wykorzystuje ręczniki papierowe w czasie sprzątania mieszkania. Z pewnością świetnie się one sprawdzają, ale nie we wszystkich przypadkach.

Ręcznikiem papierowym lepiej nie wycierać między innymi lustra, mebli lakierowanych na wysoki połysk czy okularów. Lustra mogą zmatowieć od przecierania papierowym ręcznikiem. Zostają na nich bowiem drobne włókna, które może nie są szczególnie widoczne, ale przeszkadzają w uzyskaniu idealnie gładkiej, błyszczącej tafli. Najlepiej zatem wycierać lustro ściereczką z mikrofibry.

Przecierania papierowymi ręcznikami nie lubią też z tego samego powodu okulary i lakierowane meble. Takie meble najlepiej przecierać zwilżoną mikrofibrą, aby nie powstały na nich nieestetyczne zarysowania. Do okularów również najlepiej sprawdzi się mikrofibra lub specjalne chusteczki, przeznaczone do ich czyszczenia. 

Czytaj też: Masz problem z nawlekaniem igły? Ten prosty trik krawcowej rozwiąże go raz na zawsze 

Tego nie czyść papierowym ręcznikiem. Możesz uszkodzić powierzchnię

Ręcznikiem papierowym lepiej nie przecierać urządzeń elektronicznych, jak ekran laptopa, komputera czy telewizora. Włókna twardej celulozy mogą doprowadzić do uszkodzenia powierzchni ekranów. Najlepiej wykorzystać w tym celu ściereczkę z mikrofibry i przeznaczone do tego środki czyszczące.

Uważajmy również na chropowate powierzchnie. Ręczniki papierowe kompletnie się na nich nie sprawdzą, gdyż łatwo się rozrywają, pozostawiają po sobie drobne włókna. Po wyczyszczeniu nimi przeznaczonych do tego powierzchni, należy wyrzucić je po prostu do kosza. Gdy są mokre i brudne, powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Pamiętajmy, by nie wrzucać kawałków papierowych ręczników do toalety, aby nie doprowadzić do zatkania rur.

Zobacz też:

Dni wolne od pracy 2024. W drugiej połowie roku możesz mieć nawet 11 dni wolnych

Czy można jeść fusy z kawy? Odpowiedź naukowców zaskakuje

Ten domowy sposób to prawdziwe wytchnienie dla haluksów. Stosuj go regularnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby | sprzątanie