Reklama
Reklama

Nie trzymaj tych rzeczy na parapecie. Promienie słoneczne szybko je zniszczą

Wśród rzeczy, które są często umieszczane na parapetach, znajdują się nie tylko rośliny. Nierzadko z powodu braku wolnej przestrzeni, na parapet trafiają między innymi kosmetyki czy sprzęt elektroniczny. Okazuje się jednak, że nie jest to odpowiednie miejsce dla każdego przedmiotu. Sprawdź, których rzeczy nie powinno trzymać się na parapecie.

Tych rzeczy nie trzymaj na parapecie

Istnieje cała lista rzeczy, których nie powinno się trzymać na parapecie. Mowa tu między innymi o sprzęcie elektronicznym wyposażonym w baterie. Promienie słoneczne padające na rzeczone urządzenia mogą podgrzać znajdujące się w nich akumulatory. W skrajnych przypadkach niesie to za sobą ryzyko zapłonu i eksplozji. 

Z parapetu powinny również zniknąć wszelkie kosmetyki w aerozolu, takie jak dezodoranty czy lakiery do włosów. Narastająca temperatura spowodowana ekspozycją na słońce może doprowadzić do wzrostu ciśnienia w puszce i tym samym wywołać wybuch. 

A co z lusterkami do makijażu? Okazuje się, że i one powinny zostać usunięte z parapetu. Promienie słoneczne skupione przez takie lusterko np. na papierze mogą spowodować pożar.

Przeczytaj też: Rozpuść w wodzie i podlej azalię. Parapet utonie w kwiatach

Mocne słońce, które emituje promieniowanie UV, może również spowodować szybkie zniszczenie niektórych kosmetyków, takich jak kremy. Promienie słoneczne nierzadko powodują ich rozrzedzenie lub utratę cennych właściwości. 

Rośliny, których lepiej nie stawiać na parapecie

Wielu gatunkom roślin nie sprzyja ostre słońce. Wobec tego nie powinno się ich stawiać na parapecie, a w szczególności przy oknie z ekspozycją południową. Z pewnością powinny z niego zniknąć wszelkie kwiaty cięte. Promienie słoneczne w krótkim czasie osłabią bukiet i przyczynią się do jego uschnięcia.

A jakie rośliny doniczkowe powinny zniknąć z parapetu? Na bezpośrednie działanie mocnych promieni słonecznych nie powinno się wystawiać między innymi paproci, skrzydłokwiatu czy zamiokulkasa. W ich przypadku ostre słońce często powoduje usychanie bądź znaczące zahamowanie wzrostu. Jeżeli ktoś koniecznie chce usytuować rzeczone rośliny na parapecie, to warto zadbać o odpowiednie rolety lub umieścić je przy oknie z ekspozycją północną – jest to miejsce najmniej narażone na ostre słońce. 

Zobacz też:

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

Wrzucaj do pralki raz w miesiącu. Zapomnisz o wielu problemach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki