Reklama
Reklama

Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa?

Obecnie laptop to w wielu domach urządzenie potrzebne tak samo jak telewizor, ekspres do kawy czy kuchenka mikrofalowa. Jednak wysyp sprzętów na rynku nie ułatwia wyboru tego właściwego. Oto poradnik, który wskaże najważniejsze elementy w cały procesie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa.

Najnowsze komputery posiadają tyle rozwiązań, że zwykły człowiek nie potrafi ich wszystkich wykorzystać. Dodatkowo wiele opcji czy podzespołów ukrytych jest pod enigmatycznymi kodami. Ten krótki i zwięzły poradnik wskazuje pięć kluczowych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie laptopa, by mieć w domu sprzęt idealnie odpowiadający naszym potrzebom.

Przekątna ekranu

W laptopie wielkość przekątnej ekranu determinuje dwa elementy: wielkość urządzenia oraz wygodę. Jeśli ma on być używany również do grania w gry czy oglądania filmów, a ponadto będzie raczej znajdował się w domu i nie będziemy go zbyt często transportować, warto wybrać większą przekątną, by komfortowo oddać się rozrywce. W przypadku, gdy laptop ma być narzędziem do pracy, które zawsze chcemy mieć przy sobie, lepiej postawić na mniejszy ekran, który pozwoli łatwiej przenosić sprzęt, a także wpłynie na jego wagę.

Rodzaj procesora

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów procesorów, które dodatkowo skrywają się pod niemówiącymi nic klientowi oznaczeniami. Przed zakupem laptopa należy zwrócić uwagę na dwie wartości: liczbę rdzeni oraz taktowanie. Oczywiście jest to również zależne od jego zastosowania. Granie w najnowsze gry czy tworzenie oprogramowania będzie wymagało wyższych standardów. Procesory najnowszej generacji zapewniają osiem rdzeni oraz do 5,8 GHz taktowania. Jeśli nie potrzebujemy maszyny obliczeniowej w zupełności wystarczy nam Intel Core i5 czy AMD Ryzen 5.

Ilość pamięci RAM

Pamięć RAM określa, ile operacji może wykonać komputer w danym momencie bez straty szybkości i płynności działania. Standard dla laptopów do użytku domowego (internet, serial VOD) to 8 GB. Jeśli szukamy mocnego i wszechstronnego sprzętu, należy tę wartość pomnożyć przez dwa. Dodatkowo w niektórych urządzeniach producenci umożliwiają łatwe powiększenie pamięci operacyjnej. Jeśli chcemy w przyszłości zdecydować się na taki krok, powinniśmy szukać takiej opcji już przy kupnie.

Rodzaj karty graficznej

Karty graficzne w laptopach dzielą się na dwie kategorie: dedykowane i zintegrowane. Te pierwsze umożliwiają oglądanie filmów w najlepszej rozdzielczości czy też granie w najnowsze, najbardziej wymagające gry komputerowe. Są po prostu mocniejsze, ale również urządzenie będzie droższe. Jeśli laptop ma służyć do pracy, nauki czy po prostu przeglądania internetu, w takim przypadku zintegrowana karta graficzna będzie w zupełności wystarczająca.

Ilość portów USB

Ten parametr stracił na ważności na przestrzeni lat w związku z rozwojem technologii bezprzewodowej. Myszki czy drukarki nie muszą już być podłączane bezpośrednio do komputera. Jednak i w tym przypadku wybór zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Jeśli wolimy myszki na kablu, a dodatkowo nie mamy bezprzewodowej drukarki, powinniśmy szukać laptopa, który oferuje przynajmniej cztery sloty. W przypadku nieużywania urządzeń peryferyjnych ilość portów USB nie jest aż tak ważną kwestią przy zakupie laptopa.

Zobacz też:

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

Grzybiarze są w siódmym niebie. Zaczął się sezon na te żółte grzyby

​Te prezenty na Dzień Matki spodobają się każdej mamie. Pospiesz się, czasu zostało niewiele

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy