Reklama
Reklama

Mechanik zdradza, co robić, żeby szyby w samochodzie nie zamarzały. Zapomnij o skrobaczce

Zamarznięte szyby to bolączka każdego kierowcy. Ile razy przez nie spóźnialiśmy się do pracy? Jazda z ograniczającym widoczność lodem na szybach jest niebezpieczna. Może też skończyć się mandatem. Znajomy mechanik zdradził nam, co zrobić, żeby szyby w samochodzie nie zamarzały. Ten prosty trik oszczędzi ci wiele czasu i nerwów.

Co zrobić, żeby szyby w samochodzie nie zamarzły?

Wszyscy znamy metodę z przykrywaniem szyb matami, kartonami lub kocami. No najlepszy sposób, żeby szyby w samochodzie nie zamarzły. W przypadku koców i kartonów staraj się ich nie przechowywać ich w samochodzie. Staną się źródłem wilgoci i zamarzania szyb od środka. Na rynku dostępne są również pokrowce, które oprócz szyb przykryją też lusterka auta. Ich cena to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.  

Jeśli nie masz garażu, staraj się parkować jak najbliżej ściany budynku. Ciepłe mury nieco zniwelują warstwę szronu na szybach. Ustawiaj też auto przednią szybą na wschód. Wschodzące słońce nagrzeje szybę, a lód i szron szybciej się stopią.  

Innym sposobem na to, żeby szyby w samochodzie nie zamarzły, jest natarcie ich przekrojoną cebulą lub ziemniakiem. Warzywa pozostawią na szybie film, który nie pozwoli zagościć się lodowi i szronowi.  

Co zrobić, aby szyby nie zamarzały od zewnątrz?

Przyczyną tego, że szyby zamarzają od wewnątrz, jest gromadząca się w aucie wilgoć. Dlatego wietrz samochód po każdej jeździe. Nie przetrzymuj w nim również przedmiotów, które gromadzą wilgoć, takich jako koce, ubrania, narzuty czy dywaniki welurowe. Możesz też umieścić wewnątrz auta pochłaniacz powietrza.  

Czytaj również: Sprawdzony sposób na pozbycie się kun. Nie będą się zbliżały do samochodu

Szybkie sposoby na zamarznięte szyby w samochodzie

Szyby już zamarzły - co zrobić? Nie musisz od razu sięgać po skrobaczkę. Jest kilka sposobów na zamarznięte szyby:  

  • skorzystaj z kupnego odmrażacza do szyb. Ich ceny zaczynają się od kilkunastu złotych. Postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu;  
  • wlej do butelki z atomizerem pół szklanki denaturatu i szklankę wody destylowanej. Roztworem spryskaj szyby, a po kilku minutach lód ustąpi;  
  • wymieszaj 3 szklanki octu ze szklanką wody destylowanej. Wlej do butelki z atomizerem i spryskaj szyby. Po kilku minutach szyby wytrzyj szmatką. 

Nie jest dobrym pomysłem włączanie wycieraczek podczas skrobania szyb. Może to uszkodzić ich pióra. Zakazane jest również skrobanie szyb przy włączonym silniku auta. Tym samym odpada możliwość ogrzewania szyb i wnętrza samochodu podczas czyszczenia szyb ze śniegu, szronu lub lodu.  

Zobacz też:

Nie tylko naczynia. Te rzeczy również możesz myć w zmywarce

Pijesz wodę z kiszonych ogórków? Sprawdź, czy jest tak zdrowa, jak mówią

Lepiej nie wrzucaj żarówek do tego kosza. Grozi ci mandat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki