Reklama
Reklama

Masz w kuchni blat kwarcowy? Sprawdź, jak należy go pielęgnować

Blaty kwarcowe są niezwykle popularne. W ocenie fachowców, ale też i użytkowników, są lepsze niż te wykonane z granitu. Blaty kwarcowe określa się nawet jako „powierzchnię premium”, która idealnie nadaje się do zastosowań mieszkaniowych oraz komercyjnych.

Blaty kwarcowe łączą w sobie cechy kamienia naturalnego oraz zalety nowoczesnych technik produkcyjnych. Rezultatem są wyjątkowo estetyczne powierzchnie, które pięknem dorównują, a zdaniem wielu osób nawet przewyższają te stworzone z granitu i marmuru. Oferują jednocześnie większą trwałość.

Blaty wykonane z kwarcu nazywa się także konglomeratami lub kompozytami kwarcowymi. Architekci niezwykle często polecają je jako materiał wykonania blatów do kuchni. Element wyposażenia jest produkowany z naturalnego surowca – zmielonego kwarcu, który jest zestawiany z żywicą poliestrową lub akrylową. Jak dbać o taką powierzchnię?

Jak prawidłowo pielęgnować blat kwarcowy?

Na początku warto powiedzieć o kilku ogólnych zasadach, których należy się trzymać. Powinno się unikać krojenia bezpośrednio na blacie, chronić jego powierzchnię przed ekspozycją na promienie UV (wyłączeniem jest blat z filtrem UV, a także natychmiast usuwać plamy z produktów silnie barwiących np. wina, buraków, czy kawy.

Dobrze też wiedzieć, że powłoka blatu kwarcowego może zostać uszkodzona za sprawą soku z cytryny, który zawiera kwasy. Oprócz tego należy również zwracać uwagę, aby nie używać ostrych środków czyszczących, które zawierają amoniak, czy wybielacza chlorowego.

Czytaj również: Zamiast płynu do naczyń użyj tych nasion. Zmywanie będzie banalnie proste

Ostatnim, ale z pewnością równie ważnym, co pozostałe, elementem, jest to, żeby powłoka blatu kwarcowego była chroniona przed oddziaływaniem wysokich temperatur. Jeśli materiał będzie narażony na działanie tego zjawiska, to wkrótce będzie mogło się pojawić pęknięcie lub wypaczenie. Ważnym aspektem dbania o blat kwarcowy, jest, chociażby niestawianie na jego powierzchni gorących garnków.

Jak skutecznie oczyścić blat kwarcowy?

Do efektywnego usunięcia brudu z blatu kwarcowego wystarczy zastosowanie wody z mydłem lub płynem do naczyń. Dobrym pomysłem będzie użycie środka o charakterystyce silnie odtłuszczającej. Trzeba też pamiętać, aby po umyciu obficie spłukać powierzchnię blatu wodą, a następnie dokładnie go wytrzeć.

Dużym utrudnieniem może być także brud przyschnięty do blatu kwarcowego. W takim przypadku pod żadnym pozorem nie można go szorować. Trzeba nasączyć szmatkę wodą z dodatkiem płynu do naczyń i położyć na plamie. W momencie, kiedy brud nasiąknie substancją, będzie można go łatwiej usunąć. W obliczu wyjątkowo uciążliwych zanieczyszczeń można użyć skrobaka z elastycznym zakończeniem.


Zobacz też:

Nietypowy sposób na odstraszanie os. Mówią, że wystarczy papierowa torba

Dodaj do kawy i zmiksuj. Skutecznie budzi i dodaje energii

​Nie wyrzucaj butelki po keczupie. Wykorzystaj ją do smażenia naleśników

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby