Reklama
Reklama

Masz w domu takie naczynia? Nigdy nie wkładaj ich do zmywarki

Zmywarka bez wątpienia jest urządzeniem, które ułatwia codzienne życie. Umożliwia również poczynienie oszczędności na energii elektrycznej i wodzie. Jednak niewłaściwe używanie zmywarki może doprowadzić do zniszczenia niektórych naczyń. Czego lepiej nie wkładać do zmywarki?

Naczynia w zmywarce mogą ulegnąć zniszczeniu ze względu na wysoką temperaturę, duże ciśnienie wody, a niekiedy i z powodu środków, które służą do usuwania brudu - ich chemiczny skład. Dlatego warto wiedzieć, jakich talerzy, garnków, czy zastawy nie umieszczać w środku urządzenia.

Porcelana pozostawiona po przodkach, stalowe sztućce, czy ulubiona patelnia. Może się wydawać, że to tylko rzeczy, jednak przywiązanie do nich lub rodzinna historia sprawiają, że uszkodzenie naczyń, czy przyborów do jedzenia przysparza sporo smutku. Sposobem na uniknięcie takiej sytuacji, jest świadomość, co można, a czego nie można wkładać do zmywarki.

Czego nie wkładać do zmywarki: drewno, żeliwo i aluminium

Do zmywarki nie należy wkładać drewnianych naczyń i przyborów kuchennych. W innym razie zaczną pękać, próchnieć lub tracić walory estetyczne. Natomiast wilgoć wchłonięta przez drewno może doprowadzić do pojawienia się pleśni.

Włożenie żeliwnej patelni do komory zmywarki może być ostatnią sytuacją, kiedy przedmiot zobaczymy w dobrej kondycji technicznej. Po umyciu w urządzeniu żeliwo może zaatakować rdza, a powierzchnia, do której nie przywiera jedzenie w trakcie gotowania, straci swoje właściwości.

W zmywarce nie można również myć aluminiowych naczyń i przyborów kuchennych. Blachy do pieczenia, czy garnki zmatowieją i pojawią się na nich ciemne, nieestetycznie wyglądające plamy.

Czego nie wkładać do zmywarki: miedź, porcelana i kryształ

Do zmywarki nie można wkładać m.in. miedzianych garnków, patelni, czy kubków. Naczynia stracą swój połysk. W urządzeniu nie powinno się też myć porcelany. Robiąc to, można uszkodzić piękną zastawę, na przykład ze względu na to, że znikną z niej zdobienia. 

W zmywarce nie warto też umieszczać naczyń z kryształu. Materiał jest zbyt delikatny, aby znieść wysoką temperaturę panującą w środku urządzenia. Pod jej wpływem zacznie odpryskiwać, a nawet pękać. Z kolei detergenty czyszczące odbiorą kryształowi połysk.

Czego nie wkładać do zmywarki: noże kuchenne, plastik i naczynia z naklejkami

W zmywarce nie powinny też się znaleźć noże kuchenne. Mogą się stępić i stracić połysk. Natomiast na drewnianym uchwycie może pojawić się pleśń, a materiał zniszczyć. Do urządzenia lepiej nie wkładać również plastiku - chyba że ma oznaczenie komunikujące o takiej możliwości. Materiał może się odkształcić.

Przed włączeniem zmywarki należy też dokładnie sprawdzić, czy w komorze myjącej nie znajdują się naczynia z naklejkami. Często, czyszcząc np. słoiki po sosach lub nowe naczynia nie usuwa się z nich nalepek. Warto zwrócić na to uwagę, bo pozostałości po kleju lub papieru mogą zatkać filtr zmywarki.

Zobacz też:

Myjesz plastikowe opakowania przed wyrzuceniem do śmieci? Ekspert wyjaśnia, czy trzeba to robić

Zapomnij o gąbce czy ściereczce. Przetrzyj okna tym, a pozbędziesz się smug

Ile proszku naprawdę potrzeba do zrobienia prania? Wiele osób popełnia błąd

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzątanie