Reklama
Reklama

Ludzie myślą, że ten grzyb jest trujący, ale to brednie. Zrobisz z niego idealny sos

Grzyby w polskich latach to nie tylko borowiki, kurki czy podgrzybki. Podczas spaceru w pobliżu świerków i buków możemy zebrać również inne, jadalne gatunki. Naszą uwagę przykuć powinny teraz zwłaszcza kolczaki obłączaste. W Polsce prawie nikt ich nie zbiera, a to wielki błąd, bo te jadalne grzyby mają delikatnie orzechowy smak, dzięki czemu idealnie nadają się do jesiennych sosów.

Kolczaki obłączaste to grzyby, które w polskich lasach możemy zbierać w okresie od lipca do przełomu października i listopada. Występują w naszym kraju powszechnie, ale większość osób omija ten gatunek z daleka. Jedni myślą, że są trujące. Drudzy, że nie mają walorów smakowych. Tak naprawdę jednak wszyscy się mylą. 

Kolczaki obłączaste są grzybami jadalnymi i to jednymi z najsmaczniejszych, na jakie możemy natknąć się jesienią. Potwierdzają to najlepsi kucharze na świecie, którzy chętnie marynują je i dodają do sosów na bazie bulionu lub śmietany. 

Gdzie rośnie kolczak obłączasty?

Kolczak obłączasty (z łac. Hydnum repandum L) to jadalny grzyb z rzędu podstawczaków, który bywa nazywany również jako sarna zaroślowa. Jest to gatunek pospolity, porastający tereny Ameryki Północnej i Europy. 

W Polsce występuje powszechnie na glebach ilastych o dużej zawartości wapnia. Możemy się na niego natknąć zarówno w lasach liściastych, jak i mieszanych czy iglastych, pod świerkiem i bukiem.

Jak wygląda kolczak obłączasty?

Jeżeli chodzi o to, jak wygląda kolczak obłączasty, to podczas grzybobrania powinniśmy zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych szczegółów. Te cechy są typowe wyłącznie dla tego gatunku:

  • Trzon kolczaka obłączastego

Trzon kolczaka obłączastego jest biały, kremowy, albo rdzawo-brązowawy.  Osiąga do 7 cm wysokości i może mieć od 1,5 do około 4 cm szerokości. W dotyku jest dość twardy i nieregularnie wygięty.

  • Kapelusz kolczaka obłączastego 

Kapelusz kolczaka obłączastego ma kolor białawy lub bladopomarańczowy. W dotyku najczęściej jest suchy i gładki, nieco rzadziej delikatnie omszony. Może mieć średnicę 4 do nawet 15 cm. Jego środek jest wklęsły, a sam kształt nieregularny. Ta część grzyba jest krucha i zdarza się, że kilka owocników jest ze sobą zrośniętych.

  • Hymenofor kolczaka obłączastego

Typowe dla tego gatunku jadalnego grzyba są gęste kolce o długości do 6 mm, które czasami zbiegają po trzonie. Są białe, kremowe lub blado-pomarańczowe i tak samo kruche, jak kapelusz kolczaka obłączastego. Zarodniki kolczaka obłączastego są zaś bezbarwne i gładkie. 

Z jakim grzybem można pomylić kolczaka obłączastego?

Kolczaka obłączastego możemy pomylić z kolczakiem rudawym (z łac. Hydnum rufescens). Grzyb ten wyróżnia intensywniejszy kolor i wyraźniej zaznaczona granica między kolcami hymenoforu a trzonem, na który u tego gatunku nie zbiegają się kolce.

Jak wykorzystać kolczaki obłączaste w kuchni? Nie tylko do sosu

Kolczak obłączasty ma charakterystyczny orzechowy smak, a jego konsystencja jest lekko chrupiąca, Często porównuje się go z popularną kurką. Sarna zaroślowa jest jednak od niej lepsza, ponieważ rzadziej zdarzają się okazy robaczywe. 

Kolczaki obłączaste w kuchni możemy smażyć, dusić i gotować. Podobno znakomicie smakują zamarynowane w occie wraz z liśćmi laurowymi, zielem angielskim, ostrą papryką i pieprzem. Przygotujemy z nich smaczne sosy do mięs na bazie śmietany lub bulionu i możemy jeść je o dowolnej porze roku, ponieważ kolczaki obłączaste są wręcz stworzone do mrożenia i suszenia. 

Zobacz też:

Ta mikstura pozwoli ci przetrwać jesień bez przeziębień. Nazywają ją "antygrypiną"

Wystarczy jeden ruch, by zaoszczędzić na energii podczas prania. Sprawdź, co robić, żeby zużywać mniej prądu

Metoda dziadka na przechowywanie jabłek. Są świeże i smaczne przez całą zimę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyby