Reklama
Reklama

Kupujesz drogie środki do czyszczenia zmywarki? Zamień je na ten domowy specyfik. Składniki masz w kuchni

Regularne czyszczenie zmywarki jest niezwykle ważne, ponieważ osadzające się w niej resztki jedzenia mogą prowadzić do zapychania filtra i wytwarzania się nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo nieusuwane zanieczyszczenia i osady nieestetycznie wyglądają i znacząco skracają żywotność urządzenia. Większość osób do czyszczenia zmywarki używa drogich, sklepowych detergentów. Okazuje się jednak, że z powodzeniem można je zastąpić naturalnymi, domowymi środkami. Jak je wykonać?

  • Dbając o sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak pralka, zmywarka do naczyń czy piekarnik utrzymujemy je w czystości i higienie, przedłużamy ich żywotność, a także możemy zaoszczędzić na naprawie. 
  • Zmywarka ma bezpośredni kontakt z naczyniami, na których spożywamy posiłki, powinniśmy więc wybierać środki czyszczące, które będą nie tylko skuteczne, ale również bezpieczna dla naszego zdrowia. 

Jak często należy czyścić zmywarkę?

W odpływie zmywarki do naczyń oraz na filtrze urządzenia mogą się zbierać resztki jedzenia, mydliny, osady oraz fragmenty nierozpuszczonych tabletek do mycia. Z tego względu ważne jest regularne czyszczenie ze szczególnym uwzględnieniem tych elementów. Specjaliści zalecają, by wnętrze zmywarki dokładnie czyścić przynajmniej raz w miesiącu. 

Częściej należy usuwać zanieczyszczenia z filtra oraz koszyczków na naczynia - te najlepiej myć co tydzień, a jeśli jest taka konieczność, to nawet po każdym użyciu. W przeciwnym razie zalegające resztki przyczynią się do słabszego działania urządzenia, a tym samym mniej dokładnego mycia, a także wydzielania się nieprzyjemnego zapachu.

W jaki sposób wyczyścić zmywarkę? Postaw na naturalne środki czystości

Do codziennego utrzymywania urządzenia w czystości najlepiej nada się szczotka o miękkim włosiu, która skutecznie usuwa zanieczyszczenia, nie rysując przy tym powierzchni. Świetnie sprawdzi się np. szczoteczka do zębów. Wyjmowane plastikowe elementy, takie jak koszyczki na sztućce, półki na naczynia czy ramiona urządzenia należy delikatnie umieścić w misce z ciepłą wodą i umyć przy użyciu płynu do naczyń. 

Drogie detergenty zastąpi natomiast niezawodny roztwór z octu i sody oczyszczonej.  Idealnie nadaje się on do odkamieniania zmywarki. W tym celu należy umieścić ok. 50 g. sody oczyszczonej w podajniku na kapsułki, a następnie dolać ok. 1-2 łyżeczek octu. Następnie należy nastawić pustą zmywarkę na tryb mycia w wysokiej temperaturze.

Aby zapewnić urządzeniu przyjemny, świeży zapach, przed myciem do środka można równiez włożyć przekrojoną na pół cytrynę. Zobacz też:

Zamontuj w ogrodzie. Kleszcze znikną w kilka dni

Z wygody popełniasz ten błąd na stacji benzynowej? Dużo ryzykujesz

Nasącz tym ręcznik papierowy i umieść pod uszczelką. Zapomnisz o brzydkim zapachu z pralki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | triki | domowe sposoby