Reklama
Reklama

Już nigdy nie wyrzucisz skórki cytryny. Zobacz, do czego przydaje się w lodówce

Cytryny to popularne owoce, które często goszczą w naszych domach. Posiadają wiele witamin, dlatego są niezwykle zdrowe. Okazuje się jednak, że również skórka z cytryny ma wiele zastosowań. Można ją wykorzystać jako dodatek do ciast, deserów i sosów, sprawdzi się również jako składnik domowych środków czystości. To jednak nie wszystkie możliwości. Sprawdź, do czego jeszcze może się przydać.

Cytryny stanowią źródło wielu witamin i składników odżywczych, niezbędnych do zachowania dobrej kondycji organizmu. Zawierają duże ilości witamin C oraz A, dostarczają nam również beta-karotenu, magnezu, żelaza i potasu. Ich skórki mogą natomiast przydać się do stworzenia naturalnych aromatów spożywczych. Można jednak wykorzystać je w inny sposób.

Jakie zastosowanie ma skórka cytryny?

Po wykorzystaniu cytryny nie warto wyrzucać wyciśniętej skórki do kosza. Znacznie lepszym pomysłem jest np. starcie jej na tarce kuchennej i zamknięcie w szczelnym słoiczku. Dzięki temu zyskamy naturalny i tani aromat do ciast i deserów. Można go wykorzystać podczas pieczenia różnego rodzaju tart, babek, a także dodać do sernika czy szarlotki. Skórka 

Co więcej, skóra z cytryny przyda się podczas sprzątania. Wystarczy zalać je octem, przelać do słoika lub butelki, umieścić w ciemnym, chłodnym miejscu i pozostawić tam na ok. 2 tygodnie. Po tym czasie zyskujemy naturalny środek czyszczący odpowiedni do sprzątania łazienki czy kuchni, a przede wszystkim wolny do chemii. 

Dlaczego warto umieścić skórkę cytryny w lodówce?

Skórka z cytryny może również służyć jako naturalny odświeżacz do lodówki. Jak wiadomo, gromadzi się tam wiele różnych zapachów żywności, które zmieszane ze sobą mogą dawać nieprzyjemny efekt. 

Aby się go pozbyć, wystarczy zużytą skórkę z cytryny pokroić na mniejsze kawałki, umieścić na niewielkim talerzyku, a następnie położyć na środkowej półce w lodówce. Świeży, cytrusowy aromat rozejdzie się po jej wnętrzu, niwelując pozostałe zapachy. Dla uzyskania takiego efektu wystarczy skórka z jednego cytrusa. Aromat prawdopodobnie zacznie się ulatniać po kilku dniach - wtedy warto wymienić skórki na nowe.

Zobacz też:

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

Dni wolne od pracy 2024. W drugiej połowie roku możesz mieć nawet 11 dni wolnych

Czy można jeść fusy z kawy? Odpowiedź naukowców zaskakuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | triki | domowe sposoby