Jesteś ciągle zmęczony? W twojej diecie może brakować tego składnika
Ciągłe poczucie zmęczenia może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie i obniżać jakość naszego życia. Co więcej, jest ono oznaką problemów zdrowotnych. Wobec tego warto poznać ten temat lepiej i dowiedzieć się, jakie są przyczyny długotrwałego zmęczenia. Sprawdź, co stoi za takim stanem.
Według badań, występowanie zmęczenia w populacji ogólnej wynosi od 7 do nawet 45%, przy czym najczęściej odnotowuje się odsetek około 20%, który wskazuje, że średnio co piąta osoba może odczuwać na co dzień zmęczenie. Wobec tego jest to popularny problem, który dotyka wielu z nas. Wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny tego zjawiska.
Zmęczenie to naturalny stan, podczas którego odczuwamy obniżoną zdolność do wysiłku fizycznego lub umysłowego. Jest to sposób naszego organizmu na ochronę przed dodatkową aktywnością, prowadzącą do wyczerpania i całkowitej utraty sił.
Oczywiście, jeśli zmęczenie pojawia się sporadycznie i jest wywołane przez konkretną sytuację, to nie powinno ono wzbudzać w nas niepokoju. Natomiast sprawa jest poważniejsza, kiedy mamy do czynienia z ciągłym osłabieniem i zmęczeniem, które zaburza nasze codzienne funkcjonowanie. Taki stan wymaga dogłębnej analizy, ponieważ może świadczyć o różnych, niekiedy groźnych chorobach.
Przewlekłe zmęczenie najczęściej objawia się odczuwaniem stałego lub ciągle nawracającego uczucia zmęczenia, które nie ustępuje pomimo odpoczynku. Głównymi objawami jest ciągłe poczucie senności, brak energii, rozdrażnienie i brak koncentracji.
Oprócz tego częstymi symptomami przewlekłego zmęczenia jest:
- niezlokalizowany ból głowy,
- wędrujący ból stawów bez wystąpienia obrzęku,
- nieuzasadnione bóle mięśni,
- ból gardła lub występowanie chrypki,
- zaburzenie pamięci i koncentracji,
- powiększone węzły chłonne szyjne lub pachowe.
Przyczyn ciągłego zmęczenia może być wiele. Jeżeli zaobserwujemy u siebie objawy powyższe objawy, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać m.in. dokładną morfologię. Jednak najczęstszymi przyczynami długotrwałego zmęczenia są takie sytuacje jak:
- Niedobór magnezu lub witamin z grupy B, które działają regeneracyjnie na nasz układ nerwowy.
- Zaburzenia gospodarki glukozowo-insulinowej.
- Brak żelaza i ferrytyny w naszym organizmie, które można uzupełnić m.in. prawidłową dietą. Dużo żelaza zawiera np. mięso czerwone, rośliny strączkowe, żółtka jaj, natka pietruszki i warzywa zielonolistne czy orzechy.
- Słaba jakość snu lub jego niedobór.
- Życie w przewlekłym stresie.
Zobacz też:
Nie wyrzucaj skórek pomarańczy. Zrobisz z nich świąteczną świecę
Powieś kilka gałązek w łazience. Zapomnisz o przeziębieniu na całą zimę
Nie tylko pochłania wilgoć. Zdziwisz się, ile zastosowań może mieć ryż