Reklama
Reklama

Jak wyczyścić brudne fugi? Domowa pasta za 4 zł działa lepiej, niż drogie sklepowe środki

Fugi w łazience szybko się brudzą, a ich doczyszczenie bywa piekielnie trudne. Jeżeli nie dbamy o nie regularnie, mogą powstać tam stałe przebarwienia, które trudno usunąć nawet najsilniejszą chemią ze sklepu. W związku z tym powinniśmy myć te miejsca regularnie za pomocą. I możemy robić to za pomocą taniej domowej pasty, idealnej do pozbywania się na bieżąco bakterii i brudu zgromadzonych w fugach. Przygotujemy ją z trzech prostych składników, które większość z nas trzyma w kuchennej szafce.

Czyszczenie fug jest jedną najbardziej irytujących czynności, jakie musimy wykonać podczas sprzątania wilgotnej łazienki, a nierzadko również kuchni. Stanowią one naturalne wykończenie płytek, przez co są niejako ich wizytówką. Gdy pokój jest świeżo po remoncie, są zadbane i czyste. Zachwycają wówczas idealną bielą, ale niestety szybko gromadzą się w nich bakterie i grzyby, a wtedy wyglądają okropnie i zaczynają szkodzić naszemu zdrowiu. 

Na szczęście istnieje prosty sposób, aby zapobiegać powstawaniu nieestetycznych przebarwień i pleśni na fugach. Wystarczy myć je regularnie za pomocą domowej pasty, która nie zawiera żadnej chemii, w przeciwieństwie do drogich środków czystości ze sklepu. Działa tak samo skutecznie, a przygotujesz ją z 3 składników za niecałe 4 zł.

Jak wyczyścić fugi w łazience i kuchni? Ta domowa pasta wypleni brud do cna

Czyszczenie fug w kuchni i łazience wcale nie musi być trudne. I to nawet jeśli myjemy je pod wilgotnym prysznicem, gdzie łatwo gromadzi się brud, powstają żółte plamy i pleśń. Po prostu sięgnijmy po niepotrzebną miękką szczoteczkę do zębów, ściereczkę albo myjkę i przygotujmy domową pastę z trzech składników. 

Do jej przygotowania potrzebne będą nam:

  • woda
  • soda oczyszczona
  • sok z cytryny

Łączymy 2 łyżki sody oczyszczonej z 2 łyżeczkami wody (proporcje 1:1). Odczekajmy chwilę, a później dolejmy odrobinę soku cytrynowego (6-8 kropel w zupełności wystarczy). Wymieszajmy całość tak, by utworzyła się pasta, którą następnie musimy po prostu nałożyć na fugi i rozpocząć czyszczenie fug. Dokładnie wcieramy nasz produkt, a po wszystkim pozostawiamy jeszcze na 25-35 minut tak, by składniki zdążyły zadziałać. 

Może cię zainteresować: Domowy środek na pleśń w łazience. Wystarczy spryskać, a ściany znów będą czyste

Tak najłatwiej pozbędziesz się żółtych plam z fug. Wystarczy 1 produkt

Jeśli na fugach nie widzisz śladów grzyba ani pleśni, a problemem są żółte plamy, nie musisz przygotowywać powyższej pasty czyszczącej. Oczywiście możesz to zrobić, ale wystarczy natrzeć odbarwione miejsca sokiem z cytryny, który powinien szybko przywrócić im biały kolor. 

Fugi znów będą idealnie białe, a łazienka będzie pięknie pachnieć cytrusami. Jeśli nie masz w domu cytryny, to żółtych plam łatwo pozbędziesz się również, wykorzystując ocet (nigdy nie łącz go z sodą oczyszczoną!). Co prawda zapach nie będzie zbyt przyjemny, ale za to osiągniesz upragniony efekt.

Czytaj również: Masz dość kurzu osiadającego na meblach? Ten domowy środek rozprawi się z nim na zawsze

Zobacz też:

Nietypowy sposób na odstraszanie os. Mówią, że wystarczy papierowa torba

Dodaj do kawy i zmiksuj. Skutecznie budzi i dodaje energii

​Nie wyrzucaj butelki po keczupie. Wykorzystaj ją do smażenia naleśników

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby | czyszczenie